سندرم داون | اطلاعات پزشکی درمانی

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 18 دسامبر 2016

فکر می کنم در این اولین گام , اقدامات مفیدی که برای سهیل انجام دادیم و در نتیجه به اثرات مثبتی هم دست پیدا کردیم را , بازگو کنم و بعد اطلاعات را به صورت علمی و تئوری ثبت می کنم .

من به عنوان مادر یک کودک سندرم دان پس از 2 ماه بعد از تولد کودکم , از مشکل او خبر دار شدم . سهیل در دبی به دنیا آمد و همان لحظه نخست بعد از تولد , پزشک گمان به مشکل او برده بود . اما از علامتهای ظاهر در کودکان سندرم دان , تعداد کمتری روی این نوزاد مشخص بود , بدون اینکه من مطلع باشم , نمونه خون نوزاد با هواپیما به انگلیس فرستاده شد تا آزمایش کاملی برای تشخیص بیماری روی خون انجام شود .

آزمایشگاه بعد از 15 روز جواب آزمایش را به بیمارستان فکس کرد . در جواب آمده بود که از سه نمونه سلول خونی , دو نمونه دارای جهش کروموزومی بوده است . اما مشکل تیروئید در نوزاد وجود ندارد . ( هر چند برای این آزمایش کمی زود بود ) و باید حدود یک ماه بعد باز هم این آزمایش انجام میشد .

مشکل اولیه سهیل , بلعیدن بود . قدرت مکیدن نوزاد کم بود و چون دچار مشکل زردی هم بود , شیر خوردن و فعالیت دستگاه گوارش برای کنترل زردی ضروری بود . روزهای اول با شیر خشک کمکی و شیر مادر در شیشه , نوزاد را تغذیه کردم . بعد از چند هفته کم کم با صرف زمانهای بسیار طولانی , قدرت مکیدن نوزاد را بیشتر کردم . این در صورتی بود که من به عنوان مادر هنوز از مشکل اصلی خبر نداشتم و این مسائل را عادی می دانستم . در صورتیکه یک نوزاد عادی بعد از یک هفته تا 10 روز , عمل مکیدن را براحتی انجام میدهد و اگر مشکلی هم باشد به خاطر به خواب رفتن یا تنبلی نوزاد است نه ضعف جسمانی  .

امروز من میدانم که کودک سندرم دان یعنی آموزش و آموزش و آموزش

یعنی به طور ذاتی همه کودکان می خورند و بازی کنند , صدا تولید می کنند , می نشینند و گردن می گیرند و …. اما به کودک سندرم دان باید همه این عوامل را آموزش داد و هیچ اقدام ذاتی از او سر نمیزند .

در سه ماهگی , ما به ایران آمدیم و اولین شخصی که به من معرفی شد , خانم فاطمه سرحدی زاده بودند . ایشان در منزل خودشان کار درمانی و گفتار درمانی انجام میدادند و من هیچ اطلاعی از مراکزی که این اقدامات را انجام میدهند , نداشتم .

خانم سرحدی زاده , در اولین قدم ماساژ بدن نوزاد را به من یاد دادند و بعد هم برای 5 ماهگی به بعد نوعی ورزش آموزش دادند که با سهیل انجام بدهیم . به طور کلی برای اطلاع بدانید , کودکان سندرم دان عضلات نرمتر و بی رمقتری نسبت به کودکان دیگر دارند و اعصاب عضلانی در آنها ضعیفتر است .

در ضمن کمتر از کودکان دیگر گریه می کنند و واکنش کمتری نسبت به اطراف خود دارند . اینکه این توصیه ها چقدر علمی بود را هنوز نمیدانم , خانم سرحدی زاده تمام نکاتی که بیان می کردند را تجربی به دست آورده بودند و من هم به صورت تجربی آنها را لیست می کنم . این اقدامات رفرانس علمی ندارد یا اگر هم دارد من بی اطلاعم . اما اگر با کودک سندرم دان خود به صورت عملی , با این تحریکات پیش رفتید و نتیجه نگرفتید , چیزی از دست نمی دهید .

ماساژ : روزانه در سه نوبت , به آرامی دست و پای نوزادتان را ماساژ بدهید . کف دست نوزاد را با دو انگشت سبابه و شصت بگیرید و به آرامی فشار دهید و بعد از آن دانه دانه انگشتان دست را به همین صورت فشار دهید . کف پای نوزاد را هم کمی محکمتر از دست فشار دهید و بعد آن را بمالید .

انگشت سبابه را در هر دو مشت نوزادتان قرار دهید و نوزاد را به آرامی به سمت خود بکشید . نوزاد خیلی زود عکس العمل نشان میدهد و بعد از چند روز خود را به سوی شما می کشد . منتها سعی نکنید خیلی سریع این کار را انجام دهید یا نوزاد را به این شکل بلند کنید . فقط تحریکات عضلانی اش را بیشتر کنید .

بعد از چند روز با این روش , نوزاد را خیلی آهسته به سمت خود بکشید , اما متوجه هستید که نوزاد تعادل گردنش را ندارد , پس فاصله نوزادتان از رختخوابش بیشتر از 2 یا 3 سانتیمتر نشود .

ورزش : نوزادتان را بعد از سه ماهگی به ورزش سوسمار عادت دهید . نوزاد سندرم دان اوایل با این ورزش گریه می کند و اصلن راضی نیست . اما خیلی زود عادت می کند . سهیل با کمک این ورزش به موقع راه افتاد و در حرکتش تاخیر نداشت . راه رفتن سوسمار را دیده اید ؟

یک دست و یک پا جلو , یک دست و یک پا عقب . این ورزش را دو نفره روی نوزاد انجام دهید . نوزادتان را روی یک تشک نرم بگذارید . روی شکم او را بخوابانید و یک سمت نوزاد خودتان و سمت دیگر نفر دوم باستید . با یک دست ساق پای نوزاد , پایینتر از زانو را بگیرید و با دست دیگر مچ دست کودک تا آرنجش را نگه دارید . به آرامی دست و پای نوزاد را با هم کنار بدنش صاف و کشیده کنید , نفر مقابلتان دقیقن بر عکس شما اقدام کند , یعنی دست و پای نوزاد را از آرنج و زانو خم کند و به بدن او نزدیک کند . سه شماره بشمارید و حالا جا به جا کنید . سمتی از بدن که صاف کرده بودید را خم کنید و آن سمت دیگر را صاف کنید .

این ورزش را هر بار 5 مرتبه در دو نوبت انجام دهید . بعد از یک هفته نوبت آن را به سه بار در روز برسانید . بی قراری نوزاد نسبت به این اقدام شما رفته رفته کم می شود و نتیجه خوبی هم در سفت شدن عضلات و همچنین مسائل حرکتی او خواهید دید .

 

Article source: http://www.bargegol.com/minfo.php

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code