فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 19 دسامبر 2016
فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر

2593c 461191272472236106782411816620923255733 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر

در ابتدا باید بدانید که این امکان وجود دارد که فرد بدون داشتن هیچ علائمی سال های سال مبتلا به فشار خون بالا (هیپرتانسیون) باشد. فشار خون بالایِ کنترل نشده، خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد. فشار خون با میزان خونی که توسط قلب پمپ می شود و مقدار مقاومت ایجاد شده در برابر جریان خون توسط شریان ها  تعریف می شود. هرچه میزان خون بیشتری توسط قلب پمپ شود و هرچه شریان ها باریک تر و تنگ تر باشند فشار خون بالاتر خواهد بود.

معمولاً فشار خون بالا بعد از سال های طولانی زندگی ایجاد می شود و در نهایت تقریباً همه به آن مبتلا خواهند شد. خوشبختانه فشار خون بالا را می توان به آسانی تشخیص داد و بعد از این که فرد متوجه شد دچار فشارخون بالا است می تواند با پزشک خود در جهت کنترل آن همکاری کند.

 

گرچه همه افراد برای زنده ماندن نیاز به فشار خون دارند به اصطلاح به فشار خون بالا، فشار خون گفته می شود.

علائم

بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا حتی زمانی که فشار سنج، میزان خطرناکی را نشان می دهد، هیچ نوع علائم و یا نشانه ای از این بیماری ندارند. گرچه تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا دچار سردرد، سرگیجه و یا مقدار کمی خون دماغ می شوند ولیکن این علائم تا زمانی که فشار خون بالا به سطح پیشرفته و یا حتی تهدید کننده نرسد، ظاهر نمی شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خیلی از افراد تصور می نمایند که تا زمانی که دچار علائم فشار خون بالا نشده اند نیازی به مراجعه به پزشک جهت چک کردن فشار خون، ندارند. توصیه آن است که بعد از سن 20 سالگی از پزشک خود بخواهید که فشار خون شما را هر دو سال یک بار اندازه گیری کند. در صورتی که قبلاً مبتلا به فشار خون بالا و یا سایر فاکتورهای خطر بیماری قلب و عروق بوده اید، پزشک شما دفعات بیشتری از اندازه گیری را توصیه خواهد کرد. فشار خون کودکان 3 سال به بالا نیز معمولاً به عنوان قسمتی از بررسی های سالانه اندازه گیری می شود.

چنان چه پزشک خود را به طور منظم ملاقات نمی کنید ولی در عین حال نگران میزان فشار خون خود هستید، می توانید جهت پایش آن به مراکز بهداشتی موجود در سطح شهر مراجعه کنید و یا از دستگاه های موجود در مراکز مختلف شهری استفاده نمایید ولی معمولاً این دستگاه ها دقیق عمل نمی کنند و ممکن است نتایج دقیقی را به شما ندهند.

علل

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد:

فشار خون اولیه: در 90 تا 95 درصد از بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا، علت مشخصی وجود ندارد. این نوع فشار خون را فشار خون اولیه می نامند که به صورت تدریجی بعد از چندین سال به وجود می آید.

فشار خون ثانویه: 5 تا 10 درصد بقیه ی موارد فشار خون بالا تحت شرایط و علل زیر ایجاد می گردند. این نوع از فشار خون بالا را فشار خون ثانویه می نامند که ناگهانی ایجاد می شود و نسبت به نوع اولیه، فشار خون شدیدتری را سبب می شود. شرایط گوناگون و مصرف داروهای مختلف می توانند منتهی به فشار خون بالا شوند که عبارت هستند از:

* مشکلات کلیوی

* تومور غده فوق کلیه

* نقص مادرزادی قلب

* داروهای خاصی مانند داروهای جلوگیری از بارداری، داروهای ضد احتقان، داروهای مُسکنی که به صورت آزاد فروخته می شوند و برخی داروهای تجویزی دیگر.

* داروهای غیر قانونی مانند کوکایین و آمفتامین.

عوامل خطر

فاکتورهای خطر بسیار زیادی برای فشار خون بالا وجود دارد.

برخی از آن ها را شما نمی توانید کنترل کنید. فاکتورهای خطر این بیماری عبارت هستند از:

* سن: خطر فشار خون بالا با افزایش سن ارتباط مستقیم دارد. در اوایل سن میانسالی فشار خون بالا در مردان معمول است. در زنان نیز این بیماری بعد از یائسگی معمول می شود.

* نژاد: فشار خون بالا در سیاه پوستان رایج تر است و در آن ها در سنین پایین تری از سفید پوستان گسترش می یابد. عوارض جدی فشار خون بالا نیز مانند سکته و حمله قلبی در سیاه پوستان معمول تر است.

* سابقه خانوادگی: فشار خون بالا بیشتر در اعضاء یک خانواده و به صورت خانوادگی نمایان می شود.

دیگر عوامل خطر فشار خون بالا که قابل کنترل هستند، عبارتند از:

* چاقی یا اضافه وزن: هرچه شما بیشتر دچار اضافه وزن باشید، به خون بیشتری برای رساندن اکسیژن و مواد مغذی به بافت های بدن تان نیاز دارید و هنگامی که حجم خون گردشی در رگ های شما افزایش می یابد فشار وارده بر دیواره های عروقی نیز افزایش می یابد.

* عدم تحرک: افرادی که تحرک ندارند ضربان قلب بیشتری دارند. هرچه ضربان قلب بیشتر باشد یعنی در هر انقباض، قلب سخت تر کار می کند و فشار قوی تر بر شریان ها اعمال می شود. کمبود فعالیت بدنی خطر چاقی و اضافه وزن را نیز افزایش می دهد.

* استعمال دخانیات: نه تنها استعمال دخانیات بلافاصله پس از مصرف به صورت موقتی فشار خون را بالا می برد بلکه مواد شیمیایی موجود در دخانیات به  سطوح دیواره شریانی آسیب وارد می کنند و منجر به باریک شدن شریان ها و افزایش فشار خون می شوند.

f6c2e 154231206144551762182032122171542091658215658 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر

* نمک(سدیم) فراوان در غذاها: مصرف زیاد سدیم باعث نگه داری مایعات در بدن می شود که منجر به افزایش فشار خون می گردد.

* پتاسیم کم در غذاها: پتاسیم به حفظ تعادل سدیم در سلول های بدن کمک می کند. چنان چه پتاسیم کافی دریافت نکنید، سدیم بالایی در خون انباشته می شود.

* مصرف بسیار پایین ویتامین D: مصرف کم ویتامین D در رژیم غذایی می تواند منتهی به فشار خون بالا شود. ویتامین D در تولید آنزیمی توسط کلیه که فشار خون را تحت تاثیر قرار می دهد نقش دارد.

* مصرف الکل: نوشیدن الکل به صورت مداوم به قلب آسیب می رساند. مصرف گاه به گاه الکل نیز به صورت موقتی فشار خون را افزایش می دهد چرا که منجر به ترشح هورمن هایی می شود که جریان خون و ضربان قلب را افزایش می دهد.

* استرس: سطح بالای استرس می تواند به صورت ناگهانی و موقتی فشار خون را افزایش دهد. چنان چه سعی دارید با پُرخوری، مصرف الکل و یا استعمال دخانیات بر استرس خود غلبه کنید، تنها مشکلات خود را با فشار خون بالا افزایش خواهید داد.

* بیماری ها و شرایط خاص: برخی شرایط مزمن نیز خطر فشار خون بالا را افزایش می دهد مانند کلسترول بالا، دیابت، بیماری کلیه و تنگی نفس هنگام خواب. 

گاهی اوقات بارداری نیز می تواند منجر به فشار خون بالا شود.

اگر چه فشار خون بالا در بین بزرگسالان رایج است ولی کودکان نیز در معرض این بیماری قرار دارند. در برخی کودکان فشار خون بالا نیز به دلیل مشکلاتی مانند بیماری قلبی و یا بیماری های کلیوی به وجود می آید. در تعداد رو به افزایشی از کودکان، شیوه زندگی غلط مانند رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت بدنی منجر به فشار خون بالا می شود.

برای مشاهده ی وب سایت دکتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

دکتر حمیدرضا فرشچی – همکار تبیان

متخصص تغذیه – فوق تخصص دیابت و چاقی 

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

 

* مطالب مرتبط:

نکاتی درباره قرص‌های زیرزبانی فشار خون

تازه‌ترین یافته‌ها درباره فشارخون

فشار خون بالا را کنترل کنید

خوراکی های ضد چربی و فشار خون

رژیم غذایی برای کاهش فشار خون بالا

توصیه های مهم برای کاهش فشار خون

نقش تغذیه در پیشگیری و درمان پرفشاری خون

فشارخون بالا عارضه ای كه باید از آن ترسید!

با فشارخون چه كنیم ؟

فشارخون را پایین بیاورید

تاثیر میوه ها، حبوبات و… بر فشار خون بالا

زمستان بیشتر مراقب فشار خونتان باشید

مصرف مواد غذایی گیاهی و لبنیات ، فشار خون بالا را كاهش می دهد

 

Article source: http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=120044

نتایج جستجو فشار خون
        
N1484418982 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1417722480 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1417765965 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1391918781 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
   

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان

تصویری -با کیفیت عالی و به زبان فارسی

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

+مقایسه طب سنتی با طب امروزی

   
13,900 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر9,500 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر9,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر8,700 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1356519576 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1355976865 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1352718936 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1487246534 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
آموزش حرفه ای شنا/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
   

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده
 

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

   
4,900 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر14,400 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر12,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر12,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1443342877 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1352698240 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1333052538 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1470863227 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-551 آموزش حرفه ای شنا/اورجینال مجموعه موسیقی کلاسیک گردنبند سنگ کوارتز آبی H149
   

کاملترین مجموعه موجود در بازار

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

بیش از 100 ساعت موسیقی کلاسیک از نوابغ دنیای موسیقی
2DVD
اورجینال

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

   
23,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر3,500 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر14,500 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر42,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1470863133 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1470862926 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1470862751 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1496055327 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
گردنبندسنگ کوارتز آبی H148 گردنبندسنگ کوارتز آبی H147 گردنبند سنگ کوارتز آبی H146 انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277
   

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبنداستیل طلایی سنگ کوارتز آبی

انگشتر استیل طلایی سنگ دلربا سایز17.رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

   
42,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر42,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر42,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر22,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1486138152 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1486105480 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1496918856 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1461699695 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
نمک دریاچه ارومیه دانستنیهای دوران بارداری-551 گردنبند تمشک گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
   

نمک خالص دریاچه ارومیه

شماره مجوز :155/25487

این گردنبنداز جنس گارنت بوده و ساخت کشور هند می باشد

گردنبندزیبایی از 7 سنگ سودالیت. عقیق .فیروزه . چشم ببر. امیتست ..

   
15,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر1,200 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر25,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر12,900 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1461698532 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1354102036 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1437360643 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1362930855 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش) دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
   

سنگی موثر برای فشار خون بالاو تپش قلب است

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان
 

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 100 کتاب در زمینه هماتولوژی

اندام متناسب ، بدنی سالم ، روحیه ای شاداب با ایربیک

   
5,900 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر13,900 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر36,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر9,900 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1356468929 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1396228355 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1396219357 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1389014153 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال ست مغناطیسی دستبند و گردنبند ست مغناطیسی دستبند و گردنبند تسبیح دلربا
   

اورجینال
شماره مجوز: 155/13066

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

تسبیح دلربا 33 دانه درشت کد 10074

   
8,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر30,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر30,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر30,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1389013519 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1319208311 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1308426929 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1316675599 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
تسبیح دلربا سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان) طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
   

تسبیح دلربا 101 دانه کد 10077

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

تجهیزات مورد استفاده در فیزیوتراپی بسیار متنوع و متعدد است

   
32,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر15,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر15,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر14,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1331454762 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1331625995 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1331626892 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1331626239 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

   
14,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر14,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر14,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر14,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   
        
N1323707994 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1484910056 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1384246299 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر N1384066905 فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون -اورجینال کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی مراقب قلبتان باشید کاهش فشار خون بالا
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

نویسنده / مترجم : آنا کلیبورن /دکتر علیرضا منجمی

مرقب قلبتان باشید

کتابی از موسسه ی ملی
قلب - ریه و خون امریکا
برای زنان

کتاب کاهش فشار خون بالا

   
14,000 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر13,100 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر3,200 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر5,800 تومان buy فشار خون بالا؛ علائم، علل و عوامل خطر
   
   

  صفحه:

 
1 2 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code