دستگاه گوارش – سیب سلامت

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 26 آگوست 2017

دستگاه گوارش گذرگاهی طولانی است که دهان را به مقعد وصل می کند . گوارش از دهان آغاز می شود ، جایی که غذا با آنزیم های بزاقی مخلوط می شود . هنگامی که شما غذا را فرو دادید ، غذا از طریق مری به سمت معده رانده می شود ، جایی که با آنزیم های قوی گوارشی و اسید کلریدریک موجود در شیره معده شکسته می شود .

از معده ، غذا به درون روده کوچک منتقل می شود ، جایی که شیره لوزالمعده و اثنی عشر فرایند هضم را ادامه می دهند . روده کوچک غذا با حرکات دودی (حرکت ناشی از انقباض و استراحت متناوب عضلات ) به پیش رانده می شود و در همین جا است که بیشتر مواد مغذی جذب بدن می شوند . ضایعات گوارش نشده ( مدفوع ) به اولین قسمت روده بزرگ ( کولون ) حرکت می کند ، جایی که انقباض عضلات آن را به آرامی حرکت می دهد و آب اضافی آن جذب می شود . درست قبل از دفع ( کار کردن شکم ) ، مدفوع به درون راست روده حرکت می کند و سپس از مقعد دفع می شود .

مصرف و از دست دادن روزانه مایعات

روده قادر است هر دو عمل دفع و جذب مایعات را انجام دهد . به طور کلی ، تخمین زده می شود که روزانه ۹ لیتر مایعات از  روده عبور می کند ، که فقط دو لیتر این مقدار از نوشیدنی ها و خوراکی ها به دست می آید . هفت لیتر باقی مانده از خود بدن ، به صورت بزاق دهان ، صفرا ، شیره معده ، لوزالمعده و روده ترشح می شود . این ترشحات شرایط لازم برای هضم سریع و جذب بهینه مواد غذایی و مواد معدنی را فراهم می کند . از این نه لیتر ، حداکثر ۸/۸ لیتر یا بیشتر باز جذب می شوند ، بدین ترتیب روزانه کمتر از ۲۰۰ گرم آب به صورت مدفوع دفع می شود . بدین ترتیب روده ها بسیار کار آمد هستند و ۹۸ درصد یا بیشتر آب و مواد معدنی را که از آن میگذرند باز جذب می کنند . اگر چیزی مانع از این باز جذب شود ، تا کمتر از ۹۸ درصد آب باز جذب شود ، انگاه میزان مدفوع افزایش می یابد و شما اسهال می گیرید .

روده بزرگ

در روده بزرگ ، مواد مایعی که از روده کوچک وارد می شوند هنگامی که آب آن ها جذب می شود به جامد تبدیل می شوند ، و مواد ضایع باقی مانده ذخیره می شوند تا انقدر بشوند که شکم شما کار کند . اگر شما از برنامه غذایی شناخته شده غربی پیروی می کنید ، حدود نود درصد ۵/۱ لیتر یا بیشتر از مایعاتی که در ۲۴ ساعت به روده بزرگ شما می رسد جذب می شود و کمتر از ۲۰۰ میلی لیتر از مواد نیمه – جامد برای دفع باقی می ماند . غذا حدود یک تا سه ساعت را در معده ، دو تا شش ساعت را در روده کوچک و ۱۲ تا ۴۸ ساعت را در روده بزرگ می گذراند . نسبتا به آرامی از روده بزرگ عبور می کنند تا مایعات بتوانند جذب شوند . – فرایندی که به طور عمده در روده سمت راست بالا رونده و میانی ( افقی ) رخ می دهد . انقباضات قدرتمند عضلات چندین بار در روز مدفوع جامد را به قسمت تحتانی روده بزرگ ( سیگموئید ) و راست روده می راند . دفع مدفوع در نتیجه تعامل پیچیده بین عصب حسی و حرکتی درون جداره روده و سیستم اعصاب مرکزی رخ می دهد . این تعامل عضلات لگن خاصره و راست روده و عضله حلقوی کنترل کننده مقعد ( اسفنکتر ) را تحریک می کند تا به شیوه ای هماهنگ استراحت کنند و منقبض شوند ، تا روده بزرگ تخلیه شود . زمان تخلیه روده بزرگ معمولا در مردان کوتاه تر از زنان است و مدفوع مردان سنگین تر از مدفوع زنان است .

علائم چه هستند ؟

از آنجا که هیچ گونه تست آزمایشگاهی یا معاینه دیگری وجود ندارد که تشخیص نشانگان روده تحریک پذیر را تایید کند ، پزشکان مجبورند فقط به علائم تکیه کنند . این علائم در افراد مختلف متفاوتند ، اما سه نوع اصلی هستند . علامت اصلی ممکن است یبوست دردناک باشد ، یا مشکل اصلی ممکن است اسهال بدون درد ، اما نگران کننده باشد ، یا هر دو نوع اختلال دفع ممکن است همراه با درد شکمی وجود داشته باشند . علائم دیگر ممکن است شامل نفخ ( اتساع ) شکم با باد ، حرکات دفعی نا منظم و غیر قابل پیش بینی باشد که در روزهای مختلف فرق می کند . بعضی تفاوت های جنسیتی وجود دارد : فشار و دفع مدفوع سخت ممکن است در زنان شایع تر باشد ، در حالی که مردان بیشتر احتمال دارد که مدفوع شل ، و به دفعات بیشتر داشته باشند .

اولین کاری که دکتر انجام می دهد استفاده از مقیاس مانینگ برای تعریف نشانگان روده تحریک پذیر با استفاده از فهرست علائم همراه با این نشانگان است . این فهرست شش علامت اصلی را تعریف می کند :

۱ – درد شکمی که با اجابت مزاج ( کار کردن شکم ) برطرف می شود

۲ – شل شدن مدفوع همراه با شروع درد شکمی

۳ – افزایش دفعات اجابت مزاج با شروع درد شکمی

۴ – نفخ شکم

۵ – وجود موکوس در مدفوع

۶ – حس عدم تخلیه کامل

به تازگی ، یک گروه بین المللی از متخصصان گوارش علائم بیشتری را هم فهرست کردند که به نام مقیاس رم شناخته می شود . بر اساس این مقیاس تشخیص نشانگان روده تحریک پذیر هنگامی صورت می گیرد که بیمار حداقل ۱۲ هفته در ۱۲ ماه گذشته درد یا ناراحتی شکمی واجد دو تا از مشخصات زیر را داشته باشد :

۱ – درد با دفع تسکین می یابد

۲ – شروع درد همراه با تغییر در دفعات اجابت مزاج است

۳ – شروع درد همراه با تغییر در قوام ( ظاهر ) مدفوع است

بر اساس مقیاس رم ، تشخیص نشانگان روده تحریک پذیر با بروز علائم اضافی قوت می گیرد ، بعضی از این علائم در تقابل با یکدیگر هستند . افرادی که یبوست بارز دارند ممکن است در طول هفته کمتر از سه بار شکمشان کار کند ، و مدفوعی سخت یا حجیم داشته باشند ، در حالی که کسانی که اسهال بارز دارند ممکن است در طول روز سه بار یا بیشتر اجابت مزاج با مدفوعی شل ( نرم ) یا آبکی داشته باشند . دیگر علائم شامل فشار هنگام اجابت مزاج ، فوریت ( عجله برای اجابت مزاج ) ، حس عدم تخلیه کامل ، دفع بلغم یا مدفوع مایع هنگام اجابت مزاج ، و انباشتگی ، نفخ یا اتساع شکم است .

طیف گسترده ای از علائم غیر روده ای هم ممکن است همراه با نشانگان روده تحریک پذیر بروز کنند . به علاوه ، حدود ۹۰ درصد افرادی که نشانگان روده تحریک پذیر دارند سوهاضمه هم دارند . علائم ممکن است در طول سالیان از نوع اساسا همراه با اجابت مزاج به نوع اساسا همراه با هضم تغییر کنند .

کیفیت زندگی

گر چه ، از نظر پزشکی ، نشانگان روده تحریک پذیر بیماری کشنده ای نیست ، اگرچه شما به این ناراحتی دچار باشید می دانید که چقدر می تواند فعالیت های اجتماعی شما را محدود کند و کیفیت زندگی شما را پایین بیاورد . دردهای مزمن وابسته به غذا ممکن است باعث شوند که شما از غذا خوردن با دوستان و خانواده اجتناب کنید ، و ترس از نیاز فوری به اجابت مزاج ممکن است به شدت احساس توانایی شما در انجام کار ها را محدود کند . بیش از ۴۰ درصد افرادی که نشانگان روده تحریک پذیر دارند می گویند از بعضی فعالیت ها مانند کار ، مسافرت ، فعالیت های اجتماعی ، تماس جنسی ، تفریحات ، یا خوردن بعضی از غذاهای خاص ، به دلیل علائمشان ، اجتناب می کنند . اغلب بیماران در تعیین شدت بیماری شان به این موارد اختلال کیفیت زندگی بیشتر از خود علائم توجه دارند .

افرادی که نشانگان روده تحریک پذیر دارند اضطراب و خواب نا آرام را هم ، همراه با خستگی و ناتوانی در گذران زندگی تجربه می کنند . این علائم به سادگی می توانند بر وجود بیمار مسلط شوند . اگر پزشک خانواده شما نمی تواند دلیل علائم شما را به آسانی تشخیص دهد ، احتمال دارد که نگران و مجبور شوید برای انجام آزمایش های ناخوشایند به نزد پزشک خانواده و یا درمانگاه بیماران سرپایی بیمارستان بازگردید . گاهی ، به خصوص اگر شما زن هستید ، ممکن است برای بهبود علائم به جراحیغیر ضروری ف مانند برداشتن کیسه صفرا یا رحم تن دهید . این کار ممکن است اختلال موجود را بدتر کند ، هم چنین عوارض بعد از عمل ، مانند دردجای عمل چسبندگی ( زخم درونی باعث چسبندگی برخی احشاء شود ) را به همراه داشته باشد .

شناخت درد

غیر از کسانی که علامت اصلی آن ها اسهال مکرر بدون درد است ، بیشتر افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر از درد شکایت دارند ، در حالی که آزمایش های آن ها نشان می دهند که هیچ ناهنجاری ساختاری در روده های ایشان وجود ندارد . پس درد از کجا ناشی می شود ؟

درد اغلب نشانه این است که شما صدمه بزند – برای مثال ، گرفتن دسته داغ قابلمه – یا ممکن است به شما یاد آوری کند که در گذشته از سوختگی یا کوفتگی صدمه دیده اید و بدن شما به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد . درون بدن ، عصب های حساسی وجود دارند که ، وقتی تحریک می شوند ، پیام هایی به مغز می فرستند که به صورت درد ادراک می شود . گرچه درد در اصل مکانیسمی دفاعی است و ممکن است شما را برانگیزد تا با پزشکتان مشورت کنید ، به طور ایده آل باید با رفع مشکل برطرف شود . درد هنگامی حاد توصیف می شود که تازه ( و اغلب شدید ) باشد و اگر زمان قابل توجهی درد داشته باشید مزمن توصیف می شود .

انواع درد های شکمی

اغلب برای پزشکان مشکل است که بین درد ناشی از ناهنجاری ساختاری یا بیماری ( درد عضوی ) و دردی که ناشی از ناهنجاری ساختاری قابل شناسایی یا بیماری نیست ( درد کارکردی ) تمایز قایل شوند . درد کارکردی به این معنی است که درد نتیجه اختلال در کارکرد قسمتی از بدن است . درد کارکردی می تواند به اندازه درد عضوی شدید و ناتوان کننده باشد – برای مثال ، زنان ممکن است حمله های درد عضوی شدید و ناتوان کننده باشد – برای مثال ، زنان ممکن است حمله های درد کارکردی ناشی از نشانگان روده تحریک پذیر را بدتر از درد زایمان توصیف کنند . در بیشتر افرادی که به نشانگان روده تحریک پذیر مبتلا هستند درد کارکردی شکم از عملکرد بد روده ناشی می شود . واژه ( درد کارکردی شکم ) به معنی درد هر نقطه ای درون حفره شکم ، از جمله دستگاه گوارش است . به نظر می رسد زنان بیشتر از مردان این درد را تجربه می کنند ، به خصوص نزدیک به دوران قاعدگی ، که تغییرات هورمونی بر فعالیت عضلات روده تاثیر می گذارند گاهی حتی برای پزشکان با تجربه هم مشکل است که به شما بگویند درد شما کارکردی است یا عضوی . در هر صورت ، خیلی مهم است ، تا از تشخیص نادرست دردی عضوی مانند ( تومور روده ) به جای دردی کارکردی ( برای مثال ، نشانگان روده تحریک پذیر ) جلوگیری شود . مشکل پزشک این است که بدون وادار کردن شما به انجام آزمایش هایی که ممکن است فشرده ، اغلب ناراحت کننده ، به ندرت خطرناک و معمولا پر هزینه باشند این دو نوع درد را از هم تشخیص دهد . چنین آزمایش هایی برای کسانی که درد کارکردی دارند لازم نیستند . از سوی دیگر ، پزشکان باید مراقب باشند که خیلی سریع فردی را ممکن است درد عضوی داشته باشد مرخص نکنند . در این کتاب من شرح میدهم که پزشکان چگونه از دستورالعمل ها استفاده می کنند تا به آن ها کمک کند رویکرد درست را انتخاب کنند .

چه چیزهایی درد های شکمی را تحریک می کند ؟

احشاء شکم به بسیاری از محرک ها که اگر روی پوست شما اعمال شوند خیلی دردناک هستند ، غیر حساس هستند : برای مثال : بریدن ، پاره شدن یا له شدن روده ، دردی را که باعث نمی شوند . با این حال ، پایانه های عصب رشته های درد دیواره عضلانی روده ها به کشیده شدن و فشرده شدن حساس هستند ، به همین دلیل اتساع بیش از اندازه یا انقباض شدید ( اسپاسم ) دیواره روده باعث درد می شوند .

درد احشایی و جا به جا شده

۲ نوع درد شکمی که در ibs روی می دهند درد احشایی ( دردی که از اعضای درون شکم و روده ها ناشی می شود ) و درد جا به جا شده ( که در نقطه ی دیگر از بدن حس می شود ) هستند .

درد احشایی

درد احشایی در نتیجه بعضی محرک های داخل خود روده در شکم احساس می شود . درد معمولا مبهم و متمرکز بر اطراف خطی است که از وسط شکم به پایین کشیده می شود . ممکن است بسته به مکانی که عصب از عضو مبتلا منشاء می گیرد ، بالاتر یا پایین تر باشد .

هنگامی که داوطلبان در تجربیاتی شرکت کردند که از بالونی استفاده می شد تا نقاط مختلف روده اتساع پیدا کند ، درد را در وسط شکم احساس می کردند . درد ناشی از اتساع مری پشت جناغ سینه احساس می شود ، درد ناشی از تحریک دوازدهه ( اولین قسمت روده کوچک ) بین دنده های پایینی در وسط و درد قسمت تحتانی روده کوچک ( تهی روده وایلئوم ) در اطراف ناف احساس می شود . درد ناشی از اتساع روده بزرگ در قسمت میانی پایین شکم احساس می شود . در این مطالعات ، به درد ناشی از بالون هایی که در نقاطی خارج از الگوی درد شکمی تجربه شده توسط افراد مبتلا به بیماری های عضوی مطابقت نزدیکی دارد . با این حال ، مکان درد در افرادی که درد کارکردی شکمی دارند ، خیلی کمتر مشخص است و اغلب در مقایسه با درد شکمی بیماری های عضوی نامعلوم است .

درد جا به جا شده

درد جا به جا شده ممکن است از جایی که درد واقعا از آنجا ناشی می شود فاصله داشته باشد . نمونه آن درد ناشی از سنگ کیسه صفرا است که اغلب جایی بین شانه ها احساس می شود . این مسئله زمانی پیش می آید که مغز تکانه های درد نقطه ای از بدن را از ناحیه ای با همان گذرگاه های عصبی عضو درگیر تفسیر کند . درد جا به جا شده ممکن است در پوست یا بافت های عمیق تر احساس شود ، اما معمولا به یک نقطه خاص محدود می شود . گاهی ، پوستی که آن ناحیه را پوشانده است به طور نامعمولی حساس می شود و عضلات زیرین ممکن است حالت حساس یا دردناک پیدا کنند .

آستانه درد

آستانه درد سطحی از تحمل است که در آن افراد ناراحتی را به صورت درد ادراک می کنند . بعضی افراد آستانه درد پایینی دارند و کمتر از افرادی که آستانه درد بالایی دارند می توانند درد را تحمل کنند . آستانه درد شما عامل شخصی است که ممکن است در زمان های مختلف ، بسته به شرایط ، خلق و خوی شما ، دلیل واقعی یا فرضی درد ، و بسیاری از عوامل موثر دیگر متفاوت باشد .

دلایل نشانگان روده تحریک پذیر

دستگاه گوارش به گونه ای طراحی شده که غذا را هضم کند و مواد زائد جذب نشده را برای دفع به انتهای روده ها براند . دستگاه گوارش این کار را با استفاده از انقباض و استراحت هماهنگ عضلات دیواره روده انجام می دهد . گرچه ما کاملا علت نشانگان روده تحریک پذیر را نمی دانیم ، یکی از عوامل این نشانگان انقباض های نا منظم عضلات روده است . از آنجا که این بی نظمی ها بیش از آن که به دلیل آسیب یا اختلال ساختاری در روده باشند مربوط به مشکلات عملکردی روده هستند ، نشانگان روده تحریک پذیر اغلب به عنوان اختلالی کارکردی توصیف می شود . چرا بعضی افراد دچار نشانگان روده تحریک پذیر می شوند ، در حالی که بقیه به آن دچار نمی شوند ؟ ما پاسخ این سوال را نمی دانیم ، گرچه بعضی از عوامل که با افزایش احتمال ابتلای یک فرد به نشانگان روده تحریک پذیر همراه هستند ، شناخته شده اند . عوامل اصلی بدین قرار اند :

عوامل روانشناختی

فعالیت غیر طبیعی عضلات و اعصاب روده

افزایش حساسیت روده

عفونت های دستگاه گوارش

برنامه غذایی ، عدم تحمل غذا و آلرژی غذایی

عوامل روانشناختی

تمام افراد دارای علائم شبیه نشانگان روده تحریک پذیر با پزشک مشورت نمی کنند ؛ این نسبت از ۱۰ تا ۵۰ درصد تغییر می کند ، و تحت تاثیر سن و جنس قرار دارد . علائم برای بعضی افراد دردسر آفرین هستند ، در حالی که بعضی توجهی به آن ها نمی کنند . مطالعاتی که در مورد مراجعه افراد به پزشک انجام شده نشان داده اند بین کسانی که از علائمشان شکایت دارند و کسانی که شکایت ندارند تفاوت های جسمانی و روان شناختی وجود دارد . همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید ، افرادی که علائم بیشتر و درد شدیدتری دارند ، همین طور کسانی که علائم روانشناختی مانند اضطراب و افسردگی دارند ، بیشتر احتمال دارد که شکایت داشته باشند . افرادی که به علائم نشانگان روده تحریک پذیر دچار هستند و به پزشک مراجعه نمی کنند نسبت به کسانی که به این بیماری دچار نیستند کمتر یا بیشتر به علائم روانشناختی مبتلا نیستند . حدود ۸ تا ۱۵ درصد افرادی که درباره علائم نشانگان روده تحریک پذیر با پزشک خانواده شان مشورت می کنند علائم روانشناختی هم دارند ، که این فقط کمی بیشتر از درصد افرادی است که به نشانگان روده تحریک پذیر مبتلا نیستند . با این حال ، علائم روانشناختی در افرادی که به درمانگاه های گوارش ارجاع داده می شوند خیلی شایع تر هستند .

به علاوه به نظر می رسد این علائم در افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر حاضر در بیمارستان ها نسبت به افراد مبتلا به انواع بیماری ورم روده ( ibd ) مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو شایع تر هستند . به علاوه چندین پژوهش هم رابطه بین شروع نشانگان روده تحریک پذیر و رویداد های استرس زا مانند مشکلات استخدامی ، داغدیدگی ، استرس های زناشویی ، و عمل جراحی را نشان داده اند . بعضی از پژوهش ها هم رابطه بین پیشرفت علائم نشانگان روده تحریک پذیر و مشکلات اجتماعی وابسته به شغل ، امور مالی ، خانه داری و یا روابط فردی را نشان داده اند . این یافته ها پیشنهاد می کنند که خلق و خو و عواطف فرد بر شیوه پاسخدهی به علائمش اثر می گذارد ( برای مثال ، این که به پزشک مراجعه کند ) ، همینطور تاثیر مستقیمی بر روده هایش دارد . استرس هم نقش مهمی در بروز دردهای روده ای دارد . در هر صورت ، بر خلاف این یافته ها ، بسیاری از افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر هیچ گونه مشکلات روانشناختی و فردی ندارند .

افسردگی و نشانگان روده تحریک پذیر

مشخص شده است که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر که به درمانگاه های گوارش ارجاع داده می شوند افسردگی شدید دارند و اقلیتی از آنها حتی ممکن است افکار مربوط به خودکشی هم داشته باشند . به همین دلیل است که پزشک درباره علائمی که ممکن است نشاندهنده افسردگی باشند از شما سوالاتی می پرسد – مانند اختلال خواب ، بی حوصلگی و تغییر در میزان انرژی . با این حال ، گاهی ، کشف افسردگی بسیار مشکل است ، و ممکن است پزشکتان شما را برای ارزیابی کامل روانی ارجاع بدهد . اگر افسردگی وجود داشته باشد ، شناخته و درمان شود ، درد ، حتی اگر شدید باشد ، اغلب نا پدید می شود .

تاثیر خلق و خو بر روده

هنگامی که شما افسرده هستید ، احتمال دارد عبور مواد زائد از درون روده به تاخیر بیفتد ، در حالی که اضطراب با تسریع عبور این مواد از درون روده کوچک همراه است . بیشتر افراد گاهی به دلیل اضطراب به دل پیچه یا اسهال دچار می شوند . استرس حاد هم عبور محتویات روده از روده کوچک را تسریع می کند و سرعت کار تمام روده بزرگ را افزایش می دهد ، چه به نشانگان روده تحریک پذیر مبتلا باشید چه نباشید ، بدین ترتیب شما مجبور می شوید بیشتر به دستشویی بروید . تحقیقات نشان داده اند که با استفاده از روش هایی مثل آرمیدگی یا هیپنوتیزم می توان درد را آرام تر کرد ، در حالی که معلوم شده تنفس شدید ( تنفس سریع که هنگام اضطراب و حملات وحشت زدگی پیش می آید ) آستانه درد را پایین می آورد ، بدین ترتیب هد دردی مشکل آفرین تر می شود .

فعالیت غیر طبیعی عضلات و اعصاب روده

کار روده ها از طریق چندین قسمت متفاوت سیستم عصبی کنترل می شود . تغییر در فعالیت اعصاب روده ها در افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر مشاهده شده است : کارکرد غیر طبیعی در قسمتی از این اعصاب ( عصب واگ ) با یبوست ارتباط دارد ، در حالی که در قسمت دیگری ( که به نام دستگاه عصبی سمپاتیک شناخته می شود ) با اسهال ارتباط دارد . عوامل روانشناختی می توانند بر این اعصاب اثر بگذارند و بدین ترتیب ممکن است سرعت عبور محتویات روده ها را تغییر دهند . همزمانی فعالیت های غیر طبیعی اعصاب و عضلات روده بزرگ با دوره های درد در بعضی از افراد نشان داده شده است . در افرادی که درد کارکردی شکم دارند ، استرس های طبیعی زندگی روزانه ممکن است به طور نا معمول واکنش های عضلات و اعصاب معده و روده کوچک را تحریک کند . بر خلاف این مشاهدات ، رابطه بین اختلال عصبی – عضلانیدر روده و درد شکمی هنوز قطعی نیست . معلوم نیست که این اختلال نتیجه نا هنجاری در فعالیت عصب یا عضله روده است یا با تحریک محرک های غیر طبیعی .

به نظر می رسد افرادی که یبوست دارند ، از جمله افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر که این علامت در آن ها برجسته است ، امواج دودی ضعیف تر و کمتری در عضلات روده بزرگ دارند . با این حال ، گروه دیگری هم هستند که انقباض های افزایش یافته در قسمت انتهایی روده بزرگ دارند . مطالعات عبور سریع محتویات روده در ibs با اسهال غالب و گذر آهسته محتویات در ibs با یبوست غالب را نشان داده اند . بعضی از افرادی که نشانگان روده تحریک پذیر دارند ممکن است اختلال در انقباض روده کوچک را هم تجربه کنند . هنگامی که غذا می خوریم ، غذای ما افزایش فعالیت عصبی و عضلاتی روده بزرگ را تحریک می کند ، که پاسخ یا بازتاب معده – روده بزرگ نامیده می شود . این اثر یکی از دلایل اصلی است که چرا کودک بعد از غذا پوشکش را کثیف می کند . این رفلکس به طور کلی با محتویات چربی غذا تحریک می شود که توضیح می دهد چرا افرادی که به نشانگان روده تحریک پذیر دچار هستند ممکن است بعد از خوردن ، به خصوص غذاهای چرب درد را تجربه کنند .

حساس شدن روده ها

مطالعاتی که از بالون های باد شده در قسمت هایی از روده بیماران استفاده کرده بودند تا پاسخ های درد افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر را مطالعه کنند نشان داده اند که آنها نسبت به دیگر افراد بیشتر به انبساط ( یا کشیدگی ) حساس هستند . در افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر ، این حساسیت غیر طبیعی در تمام قسمت های دستگاه گوارش ( مری و روده های کوچک و بزرگ ) یافت می شود – و بعضی از نواحی را برای تولید درد تحریک می کند که ممکن است در قسمت های بالایی ، میانی و پایینی روده در شکم باشد ، و به قسمت های مختلف بدن دور از شکم ، مانند پشت ، ران و بازوها ارجاع داده شود .

افراد مبتلا به درد کارکردی شکم ناشی از نشانگان روده تحریک پذیر به افزایش حساسیت به درد ناشی از اتساع روده با گاز دچار هستند ، در حالی که واکنش قسمت های دیگر بدن محرک های درد تغییر نمی کند اگر چه آنها ممکن است محرک های روده را در مقایسه با افرادی که به این نشانگان دچار نیستند با شدت کمتری ناخوشایند یا دردناک توصیف کنند ، آستانه در آنها هنگامی که با سرمای شدید یا تحریک های الکتریکی پوست مواجه می شوند ممکن است طبیعی یا حتی افزایش یافته باشد . هیچ کس نمی داند چرا این مورد پیش می آید ، اما توضیح ان احتمالا به مغز و روش ادراک انواع مختلف محرک های درد مربوط میشود .

عفونت های دستگاه گوارش

گاهی ، علائم نشانگان روده تحریک پذیر ممکن است بعد از دوره حادی از استفراغ و اسهال بروز کنند . مشکلات دائمی عملکرد روده ( کژکاری روده ) حدود یک چهارم افراد را بعد از مسمومیت غذایی ناشی از باکتر هایی مانند انواع کامپیلوبکتر ، شیگلا ، و سالمونلا مبتلا می کند . عواملی که علائم را دائمی می کنند بیشتر احتمال دارد شامل نوعی بیماری حاد شدید تر ( برای مثال اسهالی که بیش از ۷ روز طول بکشد ، استفراغی که منجر به کاهش وزن شود ، درد شدید شکمی و وجود بلغم در مدفوع ) ، و همچنین سطوح بالاتر اضطراب و شمار بیشتری از رویدادهای استرس زا در شش ماه قبل از بیماری باشند.این نوع از عفونت مسئول علائم طولانی مدت در بیست و پنج درصد افرادی است که به نشانگان روده تحریک پذیر مبتلا هستند، اما با بهبود یا ناپدید شدن علائم در طول یکی دو سال آینده خوبی در انتظار آنها است.

رژیم غذایی ، عدم تحمل غذایی و آلرژی غذایی

خوردن، بخصوص غذاهای چربف درد کارکردی شکم را در حدود سه چهارم افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر تحریک میکند.تمایز این عدم تحمل غذایی کلی از عدم تحمل غذایی نسبت به غذایی خاص خیلی اهمیت دارد، که ممکن است علائمی را در افراد خاص بوجود آورد.نقش عدم تحمل واقعی (خاص ) به عنوان دلیلی برای نشانگان روده تحریک پذیر مورد تردید است.عدم تحمل غذایی واقعی واکنش منفی روده ها به رژیم غذایی خاص است و هر زمانیکه شخص آن غذای خاص را بخورد بروز میکند.نمونه ای از آن نفخ شکم و اسهال به دلیل عدم تحمل لاکتوز (ناتوانی در هضم قند شیر)است.

آلرژی غذایی ، در مقابل، هنگامی که فرد غذاهای محرک خاص ، مانند توت فرنگی یا صدف را میخورد باعث بروز علائم ناگهانی میشود.این علائم حساسیت ممکن است به دستگاه گوارش (مانند استفراغ)مربوط باشند اما اغلب بر دیگر قسمتهای بدن هم اثر میگذارد و باعث بروز دانه های پوستی ، حمله آسم یا آب ریزش بینی میشوند.

عدم تحمل غذایی

مطالعاتی که پاسخهای افراد به غذاهای خاص را با حذف آنها از برنامه غذایی افراد آزمایش میکنند و سپس دوباره آنها را یکی یکی به برنامه غذایی اضافه میکنند دریافتند که بین یک سوم تا دو سوم افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر نسبت به غذاهای خاصی عدم تحمل دارند.شایعترین عدم تحمل غذایی گزارش شده در انگلستان نسبت به گندم است، به دنبال آن محصولات لبنی (کره ، ماست ، شیر)، قهوه، سیب زمینیف ذرت، پیاز ف گوشت گاو و شراب سفید قرار دارند.بعضی افراد بعد از خوردن مواد قندی که جذب نمیشوند و ممکن است در روده ترش شوند مانند لاکتوز (قند شیر) یا فرکتوز(قند میوه) به علائم شناخته شده نشانگان روده تحریک پذیر مانند نفخ، دل پیچه و اسهال دچار میشوند.حذف این مواد از برنامه غذایی ممکن است علائم و همچنین تولید گاز در روده ها را کاهش دهد، که نشان میدهد آنچه شما میخورید بر تخمیر ناشی از عملکرد باکتریها در روده بزرگ اثر میگذارد.

تولید کم لاکتوز- آنزیمی که لاکتوز را میشکند- در پوشش دیواره روده کوچک ممکن است در بزرگ سالان بروز کند و نسبتا شایع است.تخمین زده میشود که ده درصد افرادی با تبار اروپای شمالی به این ناراحتی دچار میشوند، که در آسیایی ها به شصت درصد افزایش میابد و در چینی تبارها به نود درصد میرسد.انتظار میرود افرادی که روزانه مقدار قابل توجهی لاکتوز (بیش از نیم لیتر شیر روزانه)مصرف میکنند از محدود کردن مصرف لاکتوز سود ببرند، در حالیکه آنهایی که مقدار کمتری لاکتوز مصرف میکنند از این محدودیت سودی نخواهند برد، چون مصرف پایین معمولا به بروز علائم عدم تحمل منجر نخواهد شد.رژیم حذفی(یعنی رژیمی که تمام مواد غذایی بجز یک نوع میوه ، یک نوع گوشت، یک نوع سبزی را حذف میکنند) در دو -سوم افراد شرکت کننده در تحقیق علائم را بهبود بخشید.امروزه رژیم های حذفی عملیتر ، که محدودیت کمتری را برآنچه میخورید تحمیل میکند، گسترش یافته اند.این رژیم ها فقط غذاهایی را حذف میکنند که معمولا در عدم تحمل غذایی نقش دارند. این رژیم ها موفقیت کمتری (حدود پنجاه درصد)دارند اما دنبال کردن آنها آسانتر است.ارزیابی اینکه آیا تحمل رژیم برای عدم تحمل غذایی کاری عاقلانه است یا نه خیلی مشکل است. به این دلیل که پاسخ به دارو نما (که در آن شما فقط چون انتظار دارید حالتان بهتر میشود)نمیتواند نادیده گرفته شود مگر اینکه غذاها به چنان روشی ارائه شوند که نه شما و نه پژوهشگران ندانید که چه زمانی پاسخ شما ارزیابی میشود.حتی اگر غیر از غذای خورد شده که از طریق لوله ای از راه بینی به شکم فرستاده میشود چیز دیگری به شما داده نشود،هنوز هم غیرممکن است که نقش مهم جنبه های اجتماعی ، روانشناختی و فیزیکی خوردن را ارزیابی کنیم، که احتمال دارد حداقل به اندازه اثر مستقیم غذاهای خاص بر روده مهم باشند.با این حال ، پژوهشی جالب که در آن افراد به این طریق با غذاهای مشکوک تغذیه میشدند نشان داد که شش تا بیست و پنج درصد افرادی که نشانگان روده تحریک پذیر دارند به درستی تشخیص میدهند که یکی از غذاهای ارائه شده عدم تحمل آنها را تحریک میکند.

بنظر میرسد عدم تحمل نسبت به غذاهای خاص در شمار ناچیزی از افراد باعث بروز علائم میشود.اگر پزشک در مورد شما به چنین چیزی مشکوک است ، مطلوب است که شما به مرکز تخصصی، برای انجام آزمایشهای ویژه ارجاع داده شوید. علاقه و عزم راسخ همه افراد درگیر ضروری است-شما پزشکان و متخصصان تغذیه -چون این مطالعات باید چندین هفته یا ماه بطول انجامد.

آلرژی غذایی

آلرژی عذایی واقعی خیلی کمتر از عدم تحمل غذایی شایع است و معمولا شناسایی آن مشکل نیست.بخصوص هنگامیکه خوردن غذای (یا غذاهای )خاصی با ظهور دانه های پوستی ، آسم یا آب ریزش بینی همراه باشد، و نتایج مثبت آزمایشهای آلرژی مانند آزمایش پوستی پریک و آزمایش خون نرخ بالایی (هفتاد درصد)داشته باشند.اگر شما به این نوع آلرژی مبتلا هستید، بیشتر احتمال دارد که به متخصص ایمونولوژی ارجاع داده شوید تا متخصص دستگاه گوارش به این دلیل که احتمال کمی وجود دارد که پزشک فکر کند شما به نشانگان روده تحریک پذیر مبتلا هستید.پژوهشی در مورد افرادی که منحصرا به علائم روده ای مبتلا هستند نشان داده است که فقط پانزده نفر از هشتادو هشت بیماری که باور داشتند آلرژی غذایی دارند در آزمایش دوسرکور (آزمایشی که نه آزمودنیها و نه آزمایشگرها نمیدانند که کدام غذا را میخورند)آلرژیشان تائید شد. اگر علائم شما فورا بعد از خوردن غذاهای مشکوک ظاهر میشوند و نه بعد از چند ساعت بیشتر احتمال دارد که پاسخ آزمایش پوستی پریک مثبت باشد.

زنان و نشانگان روده تحریک پذیر

گرچه بطور کلی احتمال ابتلای زنان و مردان به نشانگان روده تحریک پذیر به یک نسبت است،مطالعات نشان دادند که زنان اغلب بیشتر از مردان با پزشک مشورت میکنند.معلوم شده است که اضطراب، افسردگی و استرس در زنان بیشتر از مردان بروز میکند، و این امر ممکن است در بروز علائم نقشی داشته باشد، اما همچنین این امکان وجود داردکه تفاوتهای هورمونی در تفاوتهای بین جنسها دخالت داشته باشند.برای مثال ، هنگام قاعدگی علائم نشانگان روده تحریک پذیر مانند درد شکمی ، اسهال و نفخ در پنجاه درد زنان بدتر میشوند.

زنانگی که به نشانگان روده تحریک پذیر دچار هستند بیشتر از مردان احتمال دارد که به افزایش حساسیت روده دچار شوند و سه برابر بیشتر از مردان احتمال دارد که بعد از عفونتهای روده به نشانگان روده تحریک پذیر دچار شوند.در شصت درصد زنان مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر ، درد ممکن است گاهی بعد از رابطه جنسی در عمق لگن احساس شود.این درد ممکن است چند ساعت بعد بروز کند، بخصوص هنگامی که زن یبوست دارد. تشخیص

درد کارکردی شکم شایع است ، اما فقط حدود نیمی از افراد مبتلا با پزشک خانواده شان مشورت می کنند و ، از این تعداد ، فقط حدود یک پنجم در هر سال به پزشک مشاور بیمارستان ارجاع داده می شوند .

اگر شما با پزشک خانواده تان درباره درد شکم مشورت کنید ، او سوالات بسیاری خواهد پرسید تا علائم ، وضعیت روانشناختی و موقعیت اجتماعی ، و همچنین سابقه خانوادگی و شرح حال شخصی شما را ارزیابی کند . افراد زیر سن ۴۵ سال که به علائم شناخته شده نشانگان روده تحریک پذیر ، بدون کاهش وزن ، خونریزی از مقعد یا علائم مسئول بیدار شدن شبانه دچار هستند ، و در معاینات جسمانی طبیعی به نظر می رسند ، ممکن است به بررسی بیشتری نیاز نداشته باشند . با این حال ، اگر هر گونه علائم نامعمولی دارید یا اگر علائم شما ، در طول مدت زمان نسبتا کوتاهی ناگهان ظاهر شده اند ، پزشک شما ممکن است آزمایش های بیشتری را برای بررسی و رد دیگر مشکلات روده در نظر بگیرد .

در هر صورت معاینات کامل جسمانی ، از جمله استفاده از ابزار مشاهده ای کوچکی برای دیدن داخل راست روده و قسمت تحتانی روده بزرگ ( سیگموییدوسکوپی ) ، همراه با آنچه شما از علائمتان به پزشک می گویید ، برای تشخیص کافی هستند . گاهی ، ممکن است کمی راست روده شما را با هوا باد کنند تا با نشان دادن چیزی که درد را تحریک می کند شما را از تشخیص مطمئن کنند .

اگر شما تاریخچه شناخته شده ایی از نشانگان روده تحریک پذیر دارید ( با یا بدون تایج منفی آزمایش ها ) ، پزشک شما معمولت تشخیص نشانگان روده تحریک پذیر را تایید می کند و درباره بیماری توضیحات مفصلی به شما می دهد . او به شما اطمینان خواهد داد که بیشتر علائم خود به خود ناپدید می شوند یا حداقل هنگامی که بیشتر علائم خود به خود نا پدید می شوند یا حداقل هنگامی که بدانید چه چیزی باعث آن ها می شود قابل تحمل می شوند . پزشک شما ممکن است درمان دارویی ساده یا تغییرات در برنامه غذایی ، و احتمالا درمانهای روانشناختی مانند آرمیدگی را به شما پیشنهاد کند که ممکن است مفید باشند . با این حال ، اگر علائم شما ادامه پیدا کردند ، باید به طور منظم معاینه شوید . فقط پزشک باید بیماری شما را تشخیص دهد ، این چیزی نیست که شما خودتان بتوانید تشخیص دهید .

چه زمانی پزشک شما را به بیمارستان ارجاع می دهد ؟

اگر برای اولین بار در سنین بالا به علائم دچار شوید ، یا اگر علائم شما از نوع علائم شناخته شده فرد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر نباشند ، احتمال دارد به بیمارستان ارجاع داده شوید . اگر مدتی است به نشانگان روده تحریک پذیر مبتلا هستید و علائم شما بدتر شده اند ، یا مشخصه جدیدی بروز کرده است ، ممکن است به متخصص ارجاع داده شوید ، هر دو برای این که دیگر بیماری های روده بررسی و رد شوند و اطمینان بیشتری نسبت به آنچه پزشک عمومی می تواند ارائه کند برای شما فراهم شود .

در طول ۳۰ سال گذشته ، شماری از آزمایش های جدید مانند اندوسکوپی ( معاینه اعضای داخلی با ابزار مشاهده گر با استفاده از دور بینی ظریف ) و اسکن برای کمک به تشخیص یا تایید بیماری عضوی در دسترس است . این معاینات در بیمارستان انجام می شوند . قبل از بعضی از این اندوسکوپی ها ممکن است مسکن داده شود .

یک رویکرد برای ارزیابی درد شکم انجام معاینات با استغاده از اندوسکوپی و اسکن است . تشخیص درد کارکردی شکم یا نشانگان روده تحریک پذیر فقط در صورتی است که نتایج تمام این یافته ها منفی باشد . گرچه گاهی ممکن است در موارد دشوار معاینات پر هزینه ای لازم باشد ، بیشتر افراد واقعا به آن ها نیازی ندارند و این معاینات معایبی هم دارند . از نقطه نظر شما ، این روند ممکن است خیلی دلسرد کننده باشد ، اضطراب شما را از این که ممکن است مشکلی جدی وجود داشته باشد افزایش دهد و هر بار که آزمایشی به جواب منفی منتهی می شود اعتماد شما را به پزشکتان ضعیف تر کند . نا معمول نیست که چنین آزمایش هایی بیماری دیگری را برملا کند ، که در واقع مسئول علائم شما نیست . اگر پزشک تصمیم بگیرد چنین مشکلاتی را درمان کند ، گاهی ممکن است با عمل جراحی ، علائم نشانگان روده تحریک پذیر برای مدت کوتاهی ناپدید شوند و بعد شما با آن ها به عنوان عوارض جراحی کنار بیایید .

با این حال ، از آنجا که درد کارکردی شکم ناشی از نشانگان روده تحریک پذیر بسیار شایع تر از درد عضوی ناشی از بیماری التهابی روده است ، پزشک معمولا می تواند بر پایه علائم شما و معاینات جسمانی به تنهایی تشخیص مثبت بدهد ، بدون این که به معاینات بیشتری نیاز باشد .

دیگر علائم

گرچه تشخیص نشانگان روده تحریک پذیر بر اساس مقیاس های پذیرفته شده طبی انجام می شود ، بسیاری از افراد علائم دیگری هم دارند ، و شما باید هر علامتی دارید به پزشک متذکر شوید . همچنین درد شکمی ، معمولا با علائمی از جمله تهوع ، استفراغ ، مشکل در بلع ( نارسایی بلع ) و احساس پری شکم بعد از خوردن همراه است . همچنین ممکن است متوجه وجود غذاهای هضم نشده در مدفوعتان شوید . این مواد معمولا شامل باقی مانده سبزیجات مانند پوست گوجه فرنگی یا ذرت است و صرفا نشان دهنده عبور سریع مواد از دستگاه گوارش است .

علائم غیر گوارشی که افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر ممکن است تجربه کنند شامل دفع مرتب  ادرار در شب ، نیاز به دفع ادرار به طور مرتب و فوری ، و احساس عدم تخلیه کامل ادرار است . بعضی افراد همچنین پشت درد ، بد مزه بودن دهان و احساس خستگی دائمی را تجربه می کنند ، و آمیزش برای زنان ممکن است دردناک باشد .

اگر وزن کم کرده اید ، پزشک ممکن است از شما بخواهد بعضی آزمایش ها را انجام دهید تا وجود بیماری خطرناک روده بررسی و رد شود . همچنین ممکن است سوالاتی بپرسد تا وضعیت روانی شما را ارزیابی کند چون افسردگی هم ممکن است به کاهش وزن منجر شود .

اختلالات مربوط به مشکلات زنانه

پزشک شما می خواهد دیگر دلایل درد قسمت تحتانی شکم و لگن خاصره را بررسی و رد کند . در مورد زنان ، اختلالات زنانه بسیاری وجود دارند که ممکن است باعث درد قسمت تحتانی شکم و لگن خاصره ( قیف استخوانی که شامل مثانه ، راست روده و اعضای داخلی تولید مثل زنانه است ) شود . این اختلالات شامل موارد زیر هستند :

بیماری التهاب لگن خاصره ، التهاب لوله هایی که تخمدان ها را به رحم وصل می کنند ( لوله های رحم ) و دیگر ساختار های درون لگن خاصره

اندومتریوز ( که در آن سلول هایی از دیواره رحم در لگن خاصره دیده می شود )

دردی که در اواسط قاعدگی بروز می کند که ناشی از پاره شدن فولیکول رسیده تخمک است

ندرتا ، درد تحتانی شکم و عملکرد مختل روده ممکن است علامتی از سرطان رحم یا تخمدان باشد ، و اگر احتمال هر یک از اینها وجود دارد ، پزشک ممکن است ترتیب بدهد که به متخصص زنان ارجاع داده شوید . با این حال ، چنین سرطانهایی در مقایسه با نشانگان روده تحریک پذیر نادر هستند .

یبوست

مردم در دفعات اجابت مزاج با هم متفاوت هستند ، این تفاوت معمولا بین سه بار در روز و سه بار در هفته است . افرادی که در قسمت های مختلف کشور زندگی می کنند و افرادی که پیشینه قومی متفاوتی دارند ، احتمالا به دلیل عادت های غذایی مختلف ، ممکن است عادت های دفع متفاوتی داشته باشند . مدفوع باید جامد ، اما مرطوب باشد و راحت دفع شود .

روده چگونه کار می کند ؟

انقباض و استراحت روده بزرگ و راست روده به وسیله سه بخش جداگانه ی دستگاه عصبی تنظیم می شود ( اعصاب سمپاتیک ، پارا سمپاتیک و شبکه عصبی روده ) ، و اختلالات جسمانی که بر این گذرگاه ها اثر می گذارند بر تعداد دفعات نیاز شما به اجابت مزاج اثر می گذارند . فعالیت عضلات روده بزرگ با عواملی مانند غذا و هیجانات نیز تحریک می شود . هنگامی که مقدار کافی مدفوع در راست روده وجود داشته باشد ، باعث می شود عضلات صاف به صورت غیر ارادی منقبض شوند و هم چنین باعث می شود عضلات حلقوی داخلی ( که مقعد را بسته نگه می دارند ) باز شوند . سپس هنگامی که ما دیافراگم و عضلات شکم را منقبض می کنیم ، و عضلات کف لگن خاصره و عضلات حلقوی خارجی را منبسط می کنیم ، مدفوع به بیرون رانده می شود

یبوست چیست ؟

یبوست به طور عمده احساسی فردی است و هیچ تعریف قابل قبول جهانی ندارد . یک فرد ممکن است هنگامی که کمتر از سه بار در هفته شکمش کار می کند ، یا هنگامی که برای دفع باید زور بزند دچار یبوست تشخیص داده شود . گرچه یبوست نوعی بیماری نیست ، به ندرت علامتی برای نوعی بیماری  زمینه ای است .

ممکن است در شکمتان احساس ناراحتی یا نفخ داشته باشید و ممکن است احساسی از پری شکم در راست روده و مقعد داشته باشید . زور زدن ممکن است به بواسیر منجر شود ، که باعث ایجاد برآمدگی در مقعد و خونریزی شود . برای زنان هم ممکن است هنگامی که روده خیلی پر باشد آمیزش جنسی ناراحت کننده شود .

فیبر چیست و چه فایده ای دارد؟

فیبر در قسمت لیفی سخت میوه و سبزیجات یافت می شود ، به خصوص ساقه و قسمت های بیرونی میوه ها ، دانه ها یا غلات ( سبوسی که دانه های گندم را پوشانده است ) ، و همچنین در قسمت های نرم میوه و سبزیجات که در روده کوچک هضم نمی شوند .

بیشتر غذایی که ما می خوریم در معده و روده کوچک هضم می شود ، اما فیبر هضم نمی شود و به روده بزرگ ( کولون ) می رود . در این جا :

مانند صفحه خشک کن عمل می کند ، آب را درون مدفوع نگاه می دارد

مواد لازم برای تکثیر باکتری های مفید در کولون را فراهم می کند .

هر دوی این کار ها حجم مدفوع را بیشتر ، نرم تر و عبور آن را آسان تر می کنند . مدفوع حجیم دیواره روده شما را تحریک می کند و امواج جلو برنده انقباض ها ( حرکات دودی ) را افزایش می دهد ، بدین ترتیب محتویات آن خیلی آسانتر عبور می کنند .

فیبرغذایی فقط در غذاهای گیاهی یافت می شود ، مانند حبوبات ، میوه و سبزیجات . فیبر در غذاهای حیوانی یافت نمی شود . بنابراین ، اگر نیاز داریدکه مصرف فیبر را افزایش دهید ، به تدریج استفاده از غذاهایی که در صفحات بعد فهرست شده اند را شروع کنید . اگر تعدادی از آنها را مصرف می کرید ، بیشتر از آن ها مصرف کنید . ممکن است میزان گاز درون روده ها افزایش پیدا کند ( نفخ شکم ) و این امر ممکن است در ابتدا باعث ناراحتی در شکم شود . این نفخ هنگامی که بدن شما به تغییرات برنامه غذایی عادت کرد کاهش می یابد . مقدار زیادی مایعات بنوشید ( حداقل جهار لیتر روزانه ) به این دلیل که فیبر آب جذب می کند . بهتر است در مورد برنامه غذایی با متخصص تغذیه صحبت کنید .

نان کامل : ترجیحا از این نان به جای نان های سفید ، قهوه ای یا نان گندم مصرف کنید یا سعی کنید انواع دیگری مانند نان های سبوس دار ، فیبر دار سفید و نان جو استفاده کنید . به علاوه می توانید از کماج های کامل ، اسکونر ، کرپ ، نان پیتا و چاپاتی استفاده کنید . نان برای شما خوب است پس زیاد بخورید .

غلات کامل و پر فیبر صبحانه : برای مثال ، پوره ، ویتابیکس ، بران فلکس ، سبوس ها . هر روز مقداری از این مواد بخورید .

آرد کامل : سعی کنید در آشپزی مقدار مساوی از آردهای کامل و آرد سفید مصرف کنید ( آرد را الک نکنید ) . برای تهیه کماج و چاپاتی به مقدار بیشتر آب نیاز دارید .

بیسکویت ها و کراکر ها : به جای بیسکویت و کراکرهای کرم دار تهیه شده از آرد سفید ، از بیسکویت دیجستیو ، کراکرهای کامل و نان تست کامل و بیسکویت جو استفاده کنید .

برنج قهوه ای : پخت این برنج طولانی تر است اما مواد غذایی بیشتری دارد

پاستاهای کامل : برای مثال ، ماکارونی ، اسپاگتی ، و لازانیا

دانه ها : شامل نخود خشک شده ، باقلا ، عدس ، دال و کنسرو باقلا است . انواع خشک شده باید خیسانده و حداقل ۱۰ دقیقه جوشانده شوند . سپس می توان آنها را به مدت مان توصیه شده پخت . آن ها را در سوپ استفاده کنید و جایگزین مقداری از گوشت درون قابلمه کنید . می توانید پخته آن ها را در سالاد استفاده کنید .

سبزیجات : هر روز مقداری سبزیجات بخورید . آن ها را خوب بشویید و به ملایمت بپزید یا خام بخورید و به صورت سالاد همراه غذای اصلی و میان وعده بین روز صرف کنید . مقداری زیادی سیب زمینی بخورید چون برای شما خوب است ( به خصوص با پوست )

میوه : میوه را به صورت تازه ( کاملا شسته شده ) خشک یا کنسرو شده در آب میوه طبیعی مصرف کنید . هر روز مقداری میوه بخورید . آلو و آب آلو به خصوص برای رفع یبوست مفید است . مقداری میوه خشک به غلات و شیر اضافه کنید .

دانه ها و غلات : برای مثال ، تخم آفتابگردان . به صورت اسنک یا در سالاد یا خوراک از آن ها استفاده کنید . دانه های کامل را به کودکان زیر پنج سال ندهید چون خطر خفگی یا ابتلا به آلرژی دانه وجود دارد .

آیا باید از سبوس های طبیعی مصرف کنیم؟

سبوس طبیعی لایه خارجی گندم است ، نه غلات مخصوص صبحانه . سبوس های طبیعی فیبر را به برنامه غذایی شما اضافه می کنند ، اما شما باید فقط در صورت توصیه پزشک یا متخصص تغذیه آن ها را مصرف کنید . اگر شکم شما منظم کار نمی کند ممکن است مفید باشند ، در این صورت مقدار زیادی غذاهای پر فیبر فهرست شده رامصرف کنید ، اما فقط باید به مقدار کم از آن ها استفاده کنید . با اضافه کردن یک قاشق چایخوری به غذا یا نوشیدنی در سه وعده غذایی روزانه شروع کنید . به تدریج در صورت نیاز مقدار آن را در روزهای آینده افزایش دهید . یک قاشق غذا خوری سبوس سه بار روزانه معمولا برای درمان یبوست کافی است .

سبوس را می توان به غذاهای زیر اضافه کرد :

غلات صبحانه

آش ، سوپ سبزیجات ، خورش ها

پای گوشت و سیب زمینی

پودینگ میوه بخار پز

نوشیدنی ها ( شیر یا آب میوه )

استفاده از آن در ابتدا ممکن است باعث مقداری نفخ شود .

فیبر خوراکی ، سبوس و ملین های حجیم کننده

بعضی افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر یا درد کارکردی شکم هنگامی که پزشک برایشان رژیم غذایی پر فیبر ، سبوس یا ملین تجویز می کند که حجم مدفوع را زیاد می کند ( ملین های حجیم کننده ) بهتر می شوند . با این حال ، بقیه متوجه هیچ تغییری نمی شوند یا حتی علائمشان بدتر می شود . در پژوهش هایی اثر سبوس بر علائم نشانگان روده تحریک پذیر به دقت در طول یک دوره طولانی ارزیابی شده است . در یکی از این تحقیقات ، معلوم شد که سبوس به طور موثر یبوست را بهبود می بخشد ، اما اسهال ، درد و فوریت دفع را بیشتر می کند .

درمانی که حجم مدفوع را زیاد می کند احتمال دارد برای افرادی که که مرتب مدفوع سفت و اندکی دفع می کنند یا کسانی که فقط هر چند روز یک بار دفع دردناک و نا منظم دارند موثر باشد . برنامه غذایی پر فیبر به تنهایی اغلب موثر نیست و عامل حجم دهنده ( منبع فیبر که در روده باد می کند تا حجم مدفوع زیاد شود مانند پسیلیوم ) معمولا الزامی است .علائم نفخ و درد گاهی با افزایش فیبر خوراکی بدتر می شوند ، و بنابر این به هر کسی قابل توصیه نیستند . اگر برنامه غذایی طبیعی فیبر کمی دارد ، سعی کنید مقدار مصرفی خود را افزایش دهید و میزان آن را با روش پاسخدهی سیستم بدنتان تنظیم کنید ؛ از سوی دیگر ، بخصوص اگر مقدار مصرف خیلی بالا است و شما درد و نفخ دارید ، ممکن است لازم باشد مقدار مصرف فیبر را کاهش دهید .

معلوم شده است که عامل حجیم کننده پسیلیوم ، در ترکیب با داروهای شل کننده عضلات ( ضد اسپاسموودیک ) مانند هیوسین ( بوسکوپان ) و هیدرو کلرید می بورین ( کلوفاک) اثر بیشتری دارد.

اگربعضی از غذاها مناسب من نبودند چه کار کنم ؟

بعضی از افراد مبتلا به نشانگان روده تحریک پذیر با خوردن دانه ها ،غلات ،میوه های خشک وبعضی از سبزیجات دچار نفخ زیاد یا ناراحتی می شوند .اگر متوجه شدید که این غذاها شما را ناراحت می کنند ،شاید بهتر باشد از آن ها پرهیز کنید .

آیا خوردن صبحانه مهم است ؟

بله ، خوردن صبحانه به روده شما کمک می کند تا هنگام صبح کارش را شروع کند .

بهترین نوع صبحانه حبوبات با فیبر بالا یا غلات کامل با مقداری نان تست کامل است . اگر صبحانه پخته شده را ترجیح می دهید ، شامل مقدار زیادی نان کامل و مقداری غلات پخته باشد .

آیا اگر نان ، سیب زمینی و حبوبات بیشتری بخوریم وزن اضافه می کنیم؟

نه اگر مصرف چربی ، غذاهای چرب و غذاهای شیرین را قطع کنید . نان ، سیب زمینی ، برنج ، ماکارونی و حبوبات خود به خود چاق کننده نیستند ، اما اگر با سس های چرب مصرف شئند چاق کننده هستند .

اگر نگران وزن خود هستید ، پیشنهادهایی که در کادر بعدی آمده را امتحان کنید .

برای اطلاع بیشتر ، به کتابخانه محلی یا کتابفروشی برای کتاب هایی در مورد آشپزی غذاهای کامل ، سبزیجات و غذاهای پر فیبر سری بزنید .

اگر شکم من منظم کار نکند چه کنم ؟

به محض اینکه احساس کردید نیاز به دستشویی دارید بروید .

صبح ها سر ساعت به دستشویی بروید برای مثال ، بعد از برخاستن از خواب یا بعد از صبحانه .

روزانه حداقل چهار لیتر مایعات بنوشید .

بیشتر فیبر طبیعی بخورید .

تا آنجا که می توانید فعال باشید  ، حتی اگر ناتوان هستید .

از ملین ها اجتناب کنید .

هر روز در یک زمان مشخص غذا بخورید .

مطمئن شوید که در منزل یا محل کار به دستشویی با امکانات مناسب دسترسی دارید

به طور منظم ورزش کنید .

چه زمانی باید به پزشک خانواده مراجعه کنید ؟

اگر یبوست به این اقدامات ساده جواب نداد و برای شما دردسر درست کرد ، باید از پزشک وقت ملاقات بگیرید . هر تغییری در عادت اجابت مزاج ، ناگهانی یا تدریجی ، هم باید به پزشک گزارش شود . اگر راست روده شما خونریزی کرد یا به علائم جدیدی مانند درد شکم یا اتساع شکم دچار شدید باید فورا به پزشک مراجعه کنید . همچنین اگر به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل مشخصی دچار یبوست شدید باید فورا به زشک مراجعه کنید .

احتمالا به هیچ آزمایشی نیاز ندارید گرچه پزشک ممکن است بخواهد نمونه خون بدهید تا مطمئن شود که کم خونی ندارید و غده تیروئید شما خوب کار می کند . اگر یبوست خیلی شدید باشد ، پزشک ممکن است بخواهد به یکی از راه های زیر کولون را معاینه کند :

عکس باریم انما : این امر مستلزم وارد کردن ماده ای بی ضرر به درون راست روده است که در عکس اشعه ایکس مشاهده می شود و به پزشک این امکان را می دهد که هر گونه ناهنجاری را ببیند .

سیگوییدوسکوپی یا کولونوسکوپی ( وارد کردن ابزار مشاهده ای انعطاف پذیر به راست روده تا پزشک بتواند داخل کولون را ببیند )

گاهی معایناتی انجام می شوند تا عملکرد عضلات اطراف مقعد بررسی شود .

آیا ملین ها مفید هستند ؟

یبوست معمولا با تغییر در برنامه غذایی برطرف می شود ، و بنابراین به داروها نیازی نیست . استفاده گاه به گاه از ملین های مناسب ضرری ندارد ، اما استفاده منظم ممکن است شما را به آن ها وابسته کند . ملین های محرک مانند سنا و کاسکارا ، اگر برای سال های طولانی به طور مرتب استفاده شوند باعث تغییراتی در روده بزرگ می شوند ، اما به ندرت می توانند برای دوره ای کوتاه مفید باشند . ملین ها اگر با دوز بالا مصرف شوند باعث دردهای شکمی می شوند .

تعداد کمی از افراد به استفاده منظم از ملین ها نیاز پیدا می کنند ، اما فقط باید تحت نظر پزشک از آن ها استفاده کنند . طبیعی ترین و موثرترین انواع ملین های حجیم کننده مدفوع هستند . ترکیبات فیبر کنسانتره برای کسانی مفید است که تغییر برنامه غذایی برایشان دشوار است . انتخاب ملین ها شامل موارد زیر است :

ملین های حجیم کننده : سبوس ، پسیلیوم ، متیل سلولز ، استرکولیا . همیشه آن ها را با مقدار زیادی آب مصرف کنید . مدفوع را حجیم تر ، نرم تر و عبور آن را آسانتر می کنند .

ملین های محرک : بیزاکودیل یا سنا که انقباضات روده را تحریک می کنند .

ملین های اسمزی : نمک های معدنی ( سولفات منیزیم / نمک اپسوم ، سیترات منیزیم، هیدروکسید منیزیم ، موویکول ، پیکولاکس ) . این مواد آب را در روده نگاه می دارند ، مدفوع را نرم می کنند و عبور آن را آسانتر می کنند .

قندهای لاکتولوز ، لاکتیتول یا سوربیتول که انسان ها نمی توانند هضم کنند . آن ها در روده باقی می مانند و اثر ملین های اسمزی و حجیم کننده را تقویت می کنند .

شیاف هایی که داخل راست روده قرار داده می شوند که مدفوع را نرم و عملکرد روده را تحریک می کنند .

تنقیه : تعداد کمی از افراد ، به خصوص آنهایی که صدمات شدیدی به نخاع آن ها وارد شده ، باید از تنقیه استفاده کنند یعنی محلولی مایع به درون قسمت تحتانی روده برای شستشوی آن داخل می شود .

با هر ملینی ، مصرف مقدار کافی مایعات خیلی اهمیت دارد ، حداقل چهار لیتر مایعات روزانه و بیشتر اگر برایتان امکان دارد .

درمانهای دیگر

ممکن است آزمایش های خاصی نشان دهند که شما در هماهنگی میان زور زدن برای حرکت مدفوع هم زمان با رها کردن عضلات حلقوی مقعد مشکلی دارید . اگر شما چنین اختلالی دارید ، ممکن است آموزش چگونگی انقباض عضلات شکم و رها کردن عضلات دور مقعد به شما کمک کند . این آموزش می تواند با وسیله ای که شما را قادر می سازد بگویید چه زمانی عضلات شما رها شده اند تکمیل شود ، اما بیشتر افراد به آن نیازی ندارند . در حال حاضر ، آموزش عضلات به چند مرکز محدود می شود ، اما احتمال دارد که بیشتر در اختیار عموم قرار بگیرد .

اگر یبوست همراه با مشکلات هیجانی باشد ، مشاوره یا درمان های مشابه ممکن است مفید باشند .

شمار معدودی از افراد به جراحی نیاز پیدا می کنند اما فقط افرادی به آن نیاز دارند که ناهنجاری بارز روده بزرگ دارند .

اسهال

اسهال مدفوع مکرر ، شل یا مایع است ، گاهی همراه با درد شکمی ( کولیک ) که پس از اجابت مزاج کاهش می یابد :

اسهال حاد ناگهانی بروز می کند و مدت کوتاهی طول می کشد .

اسهال مزمن فرد را برای مدتی طولانی مبتلا می کند .

بعضی افراد به طور مرتب ، با احساس نیاز فوری به دفع ، مقدار کمی مدفوع جامد دفع می کنند . این اسهال واقعی نیست و هنگامی بروز می کند که راست روده تحریک پذیر می شود مانند نشانگان روده تحریک پذیر یا بر اثر التهاب روده بزرگ متورم می شود .

چه چیزی باعث اسهال می شود ؟

شما هنگامی به شکم روش حاد دچار می شوید که مقدار زیادی مایعات از جریان خون وارد روده شود ( ترشح شود ) ، برای مثال ، در مسمومیت غذایی یا دیگر انواع عفونت های روده . بعضی از ملین ها با روندی مشابه ( ملین های اسمزی ) عمل می کنند . اسهال ممکن است نتیجه حرکت خیلی سریع محتویات روده هم باشد بدین ترتیب مقدار کمتر مایعات به جریان خون باز می گردند . اضطراب بدین ترتیب باعث اسهال می شود . نوشیدن مایعات بیشتر از آنکه روده بتواند با آن کنار بیاید هم می تواند باعث شل کار کردن شکم بشود . گرچه به ندرت پیش می آید ، این یکی از روش هایی است که نوشیدن بیش از اندازه مشروبات باعث اسهال می شود ، گرچه مقادیر زیاد الکل هم می تواند با تحریک روده همین اثر راداشته باشد . گاهی درمان با نوعی آنتی بیوتیک هم می تواند به اسهال حاد منجر شود .

هنگامی که اسهال مدتی طولانی ادامه پیدا می کند ، بیشتر احتمال دارد که علت آن نشانگان روده تحریک پذیر باشد . روده مدفوعی تولید می کند که شل تر یا مکرر تر از حالت طبیعی است ، اما روده بیمار نیست .

اگر اسهال حاد بعد از چند روز فروکش نکرد باید به پزشک خانواده تان مراجعه کنید . اگر اسهال شدید همراه با کم آب شدن بدن ( خشکی دهان ، شل شدن پوست ، گود رفتن چشم ها ) است یا اگر بالای ۶۰ سال دارید فورا به پزشک مراجعه کنید . اگر مدفوع مایع حاوی خون است و یا اگر وزن کم کرده اید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید .

پزشک چه خواهد کرد ؟

بعد از پرسیدن پرسش های مناسب ، و انجام معاینات عمومی ، پزشک معمولا می خواهد که راست روده شما را با انگشت دستکش پوشیده لیز معاینه کند . دکتر ممکن است :

ابزاری مشاهده گر ( مانند پروکتوسکوپ یا سیگموییدوسکوپ غیر قابل انعطاف ) را وارد مقعد شما می کند تا دیواره های روده را معاینه کند .

آزمایش نمونه مدفوع بگیرد تا ببیند آیا عفونتی وجود دارد .

آزمایش خون بگیرد .

از روده شما با اشعه ایکس عکس باریم انما بگیرد .

داخل روده بزرگ شما را با استفاده از سیگموییدوسکوپ انعطاف پذیر معاینه کند و اگر ناهنجاری مشاهده شد از دیواره روده ها نمونه برداری کند .

درمان دارویی

اگر خیلی تند تند شکمتان کار می کند داروهای ضد اسهال مفید هستند ، گرچه ممکن است ناراحتی شکمی را بدتر کنند و اگر این امکان هست که شکم روش جایگزین یبوست شود ممکن است یبوست را هم بدتر کنند .

اگر داروها را در شب مصرف کنیم ، ممکن است دفعات اجابت مزاج صبحگاهی را کاهش دهند . این اسهال بدون درد از ویژگی های نشانگان روده تحریک پذیر است که پیش تر توضیح دادیم . سه داروی معمول ضد اسهال – فسفات کدئین ، دیفنکسیلات ( لوموتیل ) و لوپرامید ( ایمودیوم ) – در بیشتر موارد به یک اندازه موثر هستند ، گرچه ممکن است یکی از آنها بیشتر از بقیه مناسب شما باشد یا عوارض جانبی کمتری داشته باشد .

بی اختیاری مدفوع چیست ؟

بیشتر ما بر این باوریم که می توانیم روده خود را کنترل کنیم . ما به ندرت مجبور می شویم در مورد کنترل و رها کردن باد ( گاز ) ، یا مدفوع از روده فکر کنیم با این حال ، گاهی ، کنترل را از دست می دهیم چون روده یا عضلات حلقوی دور مقعد ( اسفنکتر ) خوب کار نمی کنند محتویات روده خارج می شوند و این مسئله می تواند خیلی شرم آور باشد . بی اختیاری مدفوع ، که به عنوان کثیف کردن هم شناخته می شود ، خارج شدن مدفوع ، مایعات یا گاز از روده در زمانی نا مطلوب است . در هر سنی رخ می دهد و یک نفر از بیست نفر به آن دچار می باشند . این مسئله خیلی شایع تر از آن است که تا چند سال قبل فکر می کردند . ازمایش هایی ساده معمولا می توانند نشان دهند که مشکل از کجا ناشی می شود ، و درمان اغلب موثر است .

ما چگونه به طور طبیعی روده خود را کنترل می کنیم ؟

به طور طبیعی روده و عضلات حلقوی دور مقعد ( اسفنکتر ) با هم کار می کنند تا محتویات روده تا زمانی که ما آماده نیستیم از آن عبور نکنند . محتویات روده تدریجا در طول روده حرکت می کنند . اسفنکتر دو عضله اصلی دارد که مقعد را بسته نگاه می دارند : حلقه داخلی ( اسفنکتر داخلی مقعد ) ، که مقعد را هنگام استراحت بسته نگاه می دارد ، و حلقه بیرونی ( اسفنکتر خارجی مقعد ) ، که هنگامی که ما به خودمان فشار می آوریم یا سرفه یا عطسه می کنیم نیروی اضافی را برای بسته نگاه داشتن مقعد اعمال می کند . این عضلات ، اعصابی که آنها را تغذیه می کنند و احساسی که درون روده حس می کنیم و اسفنکتر همگی در بسته ماندن اسفنکتر دخیل هستند . این توازن ما راقادر می سازد تا کنترلمان ( یا اختیار ) را حفظ کنیم .

چه چیز باعث بی اختیاری می شود ؟

بی اختیاری دفع زمانی بیشتر بروز می کند که اسفنکتر مقعد خوب کار نکند . صدمه به عضلات اسفکتر یا اعصاب کنترل کننده این عضلات ، انقباضات خیلی قوی روده یا تغییر در احساس روده همگی می توانند به این کژ کاری منجر شوند .

زنان و مردان در هر سنی ممکن است دچار بی اختیاری شوند ، برای مثال :

کودکان و نوجوانان – اگر با اسفنکتری ناهنجار به دنیا آمده باشند یا اگر یبوست مداوم داشته باشند که می تواند با زور زدن مداوم به اسفنکتر صدمه بزند .

زنان ، بعد از زایمان – معمولا ناشی از پارگی ( مشخص یا نا مشخص ) عضلات اسفنکتر .

افراد در هر سنی که دچار جراحت یا عفونت اسفنکتر شده اند- آنها ممکن است فورا یا در آینده به این مسئله دچار شوند .

افرادی که به بیماری التهابی روده یا نشانگان روده تحریک پذیر دچار هستند – به دلیل اینکه روده خیلی حساس و به شدت کم آب می شود .

افراد سالمند – به دلیل یبوست و پر شدن روده در نتیجه نقص در توانایی ذهنی ، یا صدمات وارد به اسفنکتر در زمان جوانی .

افرادی با اختلالاتی مانند ms ، سکته مغزی و صرع – که منجر به آسیب اعصاب مربوط به اسفنکتر می شوند .

ممکن است چه معایناتی مورد نیاز باشد ؟

معاینات عملکرد اسفنکتر نسبتا ساده هستند ، به آمادگی نیاز ندارند ، انجام آنها سریع است و معمولا درد ندارند . برای مثال ، قدرت عضلات ، احساس و عملکرد اعصاب ، را می توان با استفاده از دستگاه سنجش فشار معاینه کرد . سونوگرافی هم می تواند تصویر روشنی از هر دو حلقه عضلات اسفنکتر فراهم کند و نشان دهد که یکی یا هر دو آسیب دیده اند . این معاینه ناراحت کننده نیست ، فقط ۵ دقیقه طول می کشد و از اشعه استفاده نمی شود .

این معاینات توسط پزشکان با تخصص ویژه در بی اختیاری انجام می شوند و اگر به آن ها نیازی داشته باشید پزشک خانواده شما را ارجاع خواهد داد .

درمان

داروهای ضد اسهال هنگامی ممکن است مفید باشند که :

روده به شدت فشرده شود ( نیاز فوری برای رفتن به دستشویی )

مدفوع خیلی شل باشد

عضلات اسفنکتر ضعیف باشند

داروها ممکن است به چندین روش کمک کنند . آنها حرکات روده را کاهش می دهند ، قوام مدفوع را بیشتر می کنند و عضلات اسفنکتر را سفت تر می کنند . هنگامی که اسفنکتر صدمه می بیند ، فاصله ای بین عضلاتش ایجاد می شود و انجام عمل جراحی روی پوست اطراف مقعد اغلب ممکن است مشکل را برطرف کند . هنگامی که عصب عضلات اسفنکتر صدمه دیده است ، گاهی انجام عمل متفاوتی برای سفت کردن اسفنکتر مفید خواهد بود .

تکنیک هایی مانند بازخورد زیستی برای بازگرداندن حساسیت بیشتر روده به وجود مدفوع در دسترس هستند ، بدین ترتیب اسفنکتر هنگام لزوم منقبض می شود .

بهتر است هنگام برنامه ریزی برای خرید ، بیرون رفتن یا از این قبیل زمان هایی را در نظر بگیرید که ایمن تر هستند . می توانید کارتی که روی نوشته نمی توانم صبر کنم همراهتان داشته باشید ( برای اعضای شبکه نشانگان روده تحریک پذیر موجود است ).

Article source: http://www.sibesalamat.ir/?p=1208

نتایج جستجو فشار خون
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
   

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان

تصویری -با کیفیت عالی و به زبان فارسی

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

+مقایسه طب سنتی با طب امروزی

   
13,900 تومان خرید دانستنیهای فشار خون /اورجینال9,500 تومان خرید مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال9,000 تومان خرید آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال8,700 تومان خرید تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
آموزش حرفه ای شنا/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
   

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده
 

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

   
4,900 تومان خرید  آموزش حرفه ای شنا/اورجینال14,400 تومان خرید  تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال12,000 تومان خرید تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال12,000 تومان خرید آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-551 آموزش حرفه ای شنا/اورجینال مجموعه موسیقی کلاسیک گردنبند سنگ کوارتز آبی H149
   

کاملترین مجموعه موجود در بازار

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

بیش از 100 ساعت موسیقی کلاسیک از نوابغ دنیای موسیقی
2DVD
اورجینال

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

   
23,000 تومان خرید مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-5513,500 تومان خرید آموزش حرفه ای شنا/اورجینال14,500 تومان خرید مجموعه موسیقی کلاسیک42,000 تومان خرید گردنبند سنگ کوارتز آبی  H149
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
گردنبندسنگ کوارتز آبی H148 گردنبندسنگ کوارتز آبی H147 گردنبند سنگ کوارتز آبی H146 انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277
   

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبنداستیل طلایی سنگ کوارتز آبی

انگشتر استیل طلایی سنگ دلربا سایز17.رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

   
42,000 تومان خرید گردنبندسنگ کوارتز آبی  H14842,000 تومان خرید گردنبندسنگ کوارتز آبی  H14742,000 تومان خرید گردنبند سنگ کوارتز آبی  H14622,000 تومان خرید انگشتر استیل سنگ دلربا17  H277
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
نمک دریاچه ارومیه دانستنیهای دوران بارداری-551 گردنبند تمشک گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
   

نمک خالص دریاچه ارومیه

شماره مجوز :155/25487

این گردنبنداز جنس گارنت بوده و ساخت کشور هند می باشد

گردنبندزیبایی از 7 سنگ سودالیت. عقیق .فیروزه . چشم ببر. امیتست ..

   
15,000 تومان خرید نمک دریاچه ارومیه1,200 تومان خرید دانستنیهای دوران بارداری-55125,000 تومان خرید گردنبند تمشک12,900 تومان خرید گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش) دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
   

سنگی موثر برای فشار خون بالاو تپش قلب است

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان
 

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 100 کتاب در زمینه هماتولوژی

اندام متناسب ، بدنی سالم ، روحیه ای شاداب با ایربیک

   
5,900 تومان خرید گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش)13,900 تومان خرید دانستنیهای فشار خون /اورجینال36,000 تومان خرید مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی9,900 تومان خرید آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال ست مغناطیسی دستبند و گردنبند ست مغناطیسی دستبند و گردنبند تسبیح دلربا
   

اورجینال
شماره مجوز: 155/13066

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

تسبیح دلربا 33 دانه درشت کد 10074

   
8,000 تومان خرید آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال30,000 تومان خرید ست مغناطیسی دستبند و گردنبند30,000 تومان خرید ست مغناطیسی دستبند و گردنبند30,000 تومان خرید تسبیح دلربا
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
تسبیح دلربا سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان) طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
   

تسبیح دلربا 101 دانه کد 10077

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

تجهیزات مورد استفاده در فیزیوتراپی بسیار متنوع و متعدد است

   
32,000 تومان خرید تسبیح دلربا15,000 تومان خرید سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها15,000 تومان خرید برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان)14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

   
14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون -اورجینال کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی مراقب قلبتان باشید کاهش فشار خون بالا
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

نویسنده / مترجم : آنا کلیبورن /دکتر علیرضا منجمی

مرقب قلبتان باشید

کتابی از موسسه ی ملی
قلب - ریه و خون امریکا
برای زنان

کتاب کاهش فشار خون بالا

   
14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون   -اورجینال13,100 تومان خرید کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی3,200 تومان خرید مراقب قلبتان باشید5,800 تومان خرید کاهش فشار خون بالا
   
   

  صفحه:

 
1 2 

0 پاسخ به “دستگاه گوارش – سیب سلامت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code