فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!

نوشته شده در موضوع فشارخون در 05 سپتامبر 2017

با انواع فشار خون، علائم و راه های درمان آن آشنا شوید!

فشار خون از جمله بیماری هایی است که به دلیل نداشتن علائم خاص، قاتل خاموش نامیده می‌شود .

به گزارش اینفوسلامت به نقل از سازمان بهداشت جهانی میزان مرگ و میر ناشی از فشار خون بالا در جهان  7.5 میلیون نفر است که حدود 12.5 درصد از کل مرگ و میر در جهان را شامل می‌شود. فشار خون بالا جز بیماری هایی است که می‌تواند منجر به بیماری های خطرناک دیگری مانند سکته مغزی، بیماری های قلبی، بیمار های کلیوی حتی ایجاد عوارض در طی دوران بارداری شود.

فشار خون نرمال

زمانی که قلب در حال پمپاژ خون به سمت شریان ها است، فشار خون بالا است. زمانی که قلب در حال استراحت می باشد نیز فشار خون پایین است.

فشار خون شما هر روز با روز دیگر، حتی هر لحظه با لحظه دیگر متفاوت است. اکثر پزشکان فشار خون نرمال را بیشتر از  90.60 mm/Hg و کمتر  از 140.90  mm/Hg می‌دانند. فشار خون نرمال 120.80 mm/Hg است.


فشار خون خود را اندازه بگیرید!

شما باید به صورت مرتب فشار خون خود را کنترل کرده و اکثرا این اتفاق باید توسط یک پزشک انجام بگیرد. اما خود شما نیز می توانید با خواندن این مطلب، فشار خون را محاسبه کرده و در صورت مشاهده ی مورد مشکوکی سراغ پزشک بروید.

فشار خون بالا می تواند برای افرادی که پوست تیره دارند مشکل جدی تری به حساب بیاید! در تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده است، مشخص شد افراد با پوست تیره و سیاه پوستان بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون می شوند.

با این حال هر کسی می تواند به فشار خون مبتلا شود. پس از اندازه‌گیری فشار خون برای مشخص شدن غیرطبیعی بودن فشار خون باید این موارد را بدانید:

 • اولین یا بالاترین عدد را عدد سیستولیک می نامند. همچنین دومین یا عدد پایینی را عدد دیاستولیک نام گذاری کرده اند.

 • فشار خون معمولی باید بدین گونه باشد؛ عدد سیستولیک باید کمتر از 120 mmHg و عدد دیاستولیک نیز باید کمتر از 80 mmHgباشد.

 • فشار خون تقریبا بالا را مقادیر 120 تا 139 mmHg در عدد سیستولیک و 80 تا 89 در عدد دیاستولیک در نظر می گیرند.

 • اما اگر عدد سیستولیک از 140 mmHg بیشتر و عدد دیاستولیک نیز از 90 mmHg بیشتر بود، فرد به بیماری فشار خون بالا مبتلا است.

اگر فشار خون شما عادی است، حداقل هر دو سال یکبار آن را چک کنید. اما اگر فشار خون شما از حالت معمول بیشتر بود، باید با پزشک مشورت کرده و برای کنترل کردن فشار خون خود، توصیه های پزشک را مو به مو رعایت کنید. در این صورت شاید نیاز به اندازه‌گیری فشار خون به صورت روزمره باشد.


فشار خون بالا

به طور کلی اگر در فردی فشار خون خوانده شده حداقل دوبار بالای 140.90 باشد، آن فرد دارای فشار خون بالا است. فشار خون بالا معمولاً در افراد با سن بالا اتفاق می‌افتد، زمانی که خون به دیواره های رگ های خونی فشار وارد می‌کند.

مرحله 1: اگر شما تنها یک بار عدد بالا بخوانید، ممکن است واقعا فشار خون بالا نداشته باشید. چه چیزی تشخیص پرفشاری خون در هر مرحله را تعیین می کند؟ اگر عدد بالای فشار خون شما، در یک دوره زمانی باقی بماند.

مرحله 2: فشار خون بالا در مرحله 2 نشان دهنده یک وضعیت جدی تر است. اگر فشار خون شما یک عدد بالاتری از 160 یا بیشتر و یا یک عدد کمتر از 100 یا بیشتر را نشان می دهد، آن را فشار خون بالا مرحله 2 در نظر بگیرید. در این مرحله، پزشک شما یک یا چند دارو برای کنترل فشار خون به شما توصیه می کند. اما شما نباید تنها به داروها برای درمان فشارخون اکتفا کنید. عادت های زندگی در مرحله دوم به همان اندازه در مراحل دیگر اهمیت دارند.
مرحله محدوده خطر: فشار خون بالای 180/110 میلی متر جیوه یک مشکل جدی را نشان می دهد. انجمن قلب آمریکا به این اندازه گیری های بالا به عنوان “بحران فشار خون بالا” اشاره می کند. فشار خون در این محدوده به درمان فوری نیاز دارد حتی اگر نشانه هایی همراه نداشته باشد.

علل فشار خون بالا

اگرچه علت ایجاد فشار خون ناشناخته است اما واضح است که رفتارها و عوامل متعددی احتمال ایجاد فشار خون بالا را افزایش می‌دهند.

این عوامل عبارت‌اند از:

 • بی تحرکی
 • سیگار
 • اضافه وزن
 • داشتن رژیم غذایی دارای نمک فراوان
 • کلسترول خون بالا
 • سابقه خانوادگی فشار خون بالا
 • مصرف الکل بالا

در برخی افراد نیز علت فشار خون بالا باریک شدن شریان های کلیه یا شرایط هورمونی خاص می باشد.


 علائم و نشانه های فشار خون بالا

بیشتر افراد داری فشار خون بالا هیچ نشانه ای ندارند و ممکن است فکر کنند حال آن‌ها بسیار خوب است. تقریباً یک سوم افراد دارای فشار خون بالا از بیماری خود مطلع نیستند، به همین دلیل است که شما باید معمولاً میزان فشار خون خود را چک کنید، مخصوصاً زمانی که دارای علائم خطرناک احتمالی باشید.

درمان فشار خون بالا

مهمترین قدم برای درمان فشار خون بالا و پایین آوردن فشار خون، تغییر سبک زندگی است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • فعالیت روزانه منظم داشته باشید

 • سیگار کشیدن را ترک کنید. نیکوتین موجود در سیگار  می‌تواند موقتاً فشار خون را افزایش دهد و سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز بالا می‌برد.

 • نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنید. پیشنهاد می‌شود که روزانه کمتر از 4 گرم نمک مصرف شود که معادل یک قاشق چای خوری است.

 • وزن خود را کاهش دهید. ورزش و تغذیه سالم به شما کمک می‌کند که وزن خود را کم کنید.

 • میزان الکل مصرفی خود را کاهش دهید .

البته تغییر سبک زندگی ممکن است کافی نباشد. برخی افراد ممکن است برای درمان به داروی کاهش فشار خون نیاز داشته باشند. اگرچه دارو ها معمولاً بسیار تأثیر گذار هستند اما در برخی افراد دارای عوارض جانبی نیز هستند.

معمولاً پزشکان با یک داروی دوز پایین برای یک بیمار شروع می‌کنند تا ببینند چگونه پیش می‌رود که اگر کارساز نبود، داروهای دیگری تجویز می‌شود یا ترکیبی از دارو ها استفاده می‌شود ، تا فشار خون کنترل شود.


درمان خانگی فشار خون بالا

برای درمان خانگی این بیماری راه حل های کوتاه مدتی وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • خوردن میوه هایی مانند زالزالک، خرمالوی نارس، انگور، فندق

 • جوشاندن عناب و نوشیدن آب گرفته شده از آن

 • نوشیدن آب گریپ فروت

 • استفاده از پرتقال و سیب درختی و زغال اخته

​آیا فشار خون بالا باعث سردرد می شود؟

داشتن فشار خون بالا نشانه قوی از افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حمله قلبی  و سکته قلبی است. این دلیل محکمی است که فشار خون را باید حداقل سالی یک بار تحت نظر پزشک چک کنید.

در حال حاضر تحقیقات مداومی  در مورد رابطه میان سردرد و فشار خون بالا در حال انجام است.

یکی از مهم ترین سوالات در مورد فشار خون این است که آیا فشار خون بالا می تواند باعث ایجاد سردرد شود یا خیر. برخی مطالعات نشان می دهد که هیچ ارتباطی وجود ندارد، در حالی که برخی دیگر همبستگی قوی بین این دو را نشان می دهند.

انجمن قلب آمریکا (AHA) از تحقیقاتی حمایت می کند که نشان می دهد سردرد نشانه ای از فشار خون بالا نیست. در حقیقت، AHA نشان می دهد در افرادی که فشار خون بالا دارند احتمال این که سردرد های مکرر دچار شوند کمتر است.

بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا تقریبا علامتی ندارند و تنها با رفتن به پزشک فشار خون خود را بررسی می کنند و شرایط خود را متوجه می شوند. سردرد فقط یک نشانه یا علامت فشار خون بالا است. متأسفانه، سردرد علامت چندین بیماری دیگر نیز هست و با داشتن سردرد صرف نمی توان فشار خون را تشخیص داد. اگر از علت سردرد شما مطمئن نیستید، باید به پزشک توجه کنید.
اگر سردرد شما جدید است یا غیر معمول است، یعنی متفاوت از سردرد های دیگر است که ممکن است تجربه کنید، ایده خوبی است که دکتر را ببینید و حداقل فشار خونتان را بررسی کنید.


فشار خون پایین

بیشتر پزشکان معتقدند که اگر در فردی فشار خون خوانده شده، حداقل دوبار زیر 90.60 باشد، آن فرد دارای فشار خون پایین است.

آیا فشار خون پایین مشکلی دارد؟

برای برخی افراد فشار خون پایین نشانه ای از سلامتی است. این افراد معمولاً افرادی هستند که دارای اندام بسیار مناسب و دارای ضربان قلب پایین هستند. اما برای افراد دیگر فشار خون پایین یک مشکل محسوب می‌شود.

فشار خون پایین بهتر از فشار خون بالاست و افراد دارای فشار خون پایین معمولاً انتظار می‌رود بیشتر از افراد دارای فشار خون بالا عمر کنند.

اگرچه افرادی که علائم فشار خون پایین را مشاهده می‌کنند هم باید به دکتر مراجعه کنند.


علت فشار خون پایین

معمولاً افرادی دچار فشار خون پایین می‌شوند که:

-در گرمای شدید هستند و بدن آن ها آب زیادی از دست داده است.

-باردار هستند.

-در حال مصرف انواع مختلفی از داروها هستند.

-مصرف الکل و مواد مخدر زیادی دارند.

حساسیت آلرژیکی دارند.

-شدیداً بوسیله یک عفونت بیمار هستند.

-مشکلات قلبی خاصی دارند.

-متحمل درد شدید هستند.


علائم و نشانه های فشار خون پایین

 • تپش قلب شدید

 • سرگیجه

 • تاری دید

 • تنگی نفس

 • پوست رنگ پریده

 • سبکی سر

 • تشنگی شدید


درمان فشار خون پایین

اگر یک دلیل اساسی برای فشار خون پایین شما وجود دارد و شما را دچار مشکلاتی می‌کند؛ ممکن است شما برای آن مشکل، تحت درمان قرار بگیرید. اما اگر برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند نیاز به درمان ندارید.

درمان خانگی فشار خون پایین

 • مصرف چای دارچین باعث افزایش فشار خون شما می‌شود.

 • نوشیدنی های حاوی کافئین به صورت موقت باعث افزایش فشار خون می‌شوند.

 • مصرف آب زیاد

همان گونه که گفته شد فشار خون از مهمترین عوامل در تعیین سلامتی است. لذا لازم است در صورت مشاهده هرگونه علائم از نابسامانی فشار خون به پزشک مراجعه و اقدامات لازم را برای درمان آن انجام دهید .


منبع: www.healthdirect.gov.au

Article source: https://www.infosalamat.com/blog/articles/blood-pressure

نتایج جستجو فشار خون
               
N1484418982 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1417722480 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1417765965 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1391918781 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
     

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان

تصویری -با کیفیت عالی و به زبان فارسی

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

+مقایسه طب سنتی با طب امروزی

     
13,900 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 9,500 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 9,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 8,700 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1356519576 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1355976865 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1352718936 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1487246534 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
آموزش حرفه ای شنا/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
     

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده
 

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

     
4,900 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 14,400 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 12,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 12,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1443342877 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1352698240 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1333052538 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1470863227 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-551 آموزش حرفه ای شنا/اورجینال مجموعه موسیقی کلاسیک گردنبند سنگ کوارتز آبی H149
     

کاملترین مجموعه موجود در بازار

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

بیش از 100 ساعت موسیقی کلاسیک از نوابغ دنیای موسیقی
2DVD
اورجینال

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

     
23,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 3,500 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 14,500 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 42,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1470863133 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1470862926 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1470862751 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1496055327 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
گردنبندسنگ کوارتز آبی H148 گردنبندسنگ کوارتز آبی H147 گردنبند سنگ کوارتز آبی H146 انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277
     

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبنداستیل طلایی سنگ کوارتز آبی

انگشتر استیل طلایی سنگ دلربا سایز17.رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

     
42,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 42,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 42,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 22,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1486138152 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1486105480 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1496918856 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1461699695 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
نمک دریاچه ارومیه دانستنیهای دوران بارداری-551 گردنبند تمشک گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
     

نمک خالص دریاچه ارومیه

شماره مجوز :155/25487

این گردنبنداز جنس گارنت بوده و ساخت کشور هند می باشد

گردنبندزیبایی از 7 سنگ سودالیت. عقیق .فیروزه . چشم ببر. امیتست ..

     
15,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 1,200 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 25,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 12,900 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1461698532 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1354102036 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1437360643 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1362930855 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش) دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
     

سنگی موثر برای فشار خون بالاو تپش قلب است

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان
 

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 100 کتاب در زمینه هماتولوژی

اندام متناسب ، بدنی سالم ، روحیه ای شاداب با ایربیک

     
5,900 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 13,900 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 36,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 9,900 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1356468929 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1396228355 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1396219357 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1389014153 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال ست مغناطیسی دستبند و گردنبند ست مغناطیسی دستبند و گردنبند تسبیح دلربا
     

اورجینال
شماره مجوز: 155/13066

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

تسبیح دلربا 33 دانه درشت کد 10074

     
8,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 30,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 30,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 30,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1389013519 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1319208311 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1308426929 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1316675599 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
تسبیح دلربا سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان) طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
     

تسبیح دلربا 101 دانه کد 10077

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

تجهیزات مورد استفاده در فیزیوتراپی بسیار متنوع و متعدد است

     
32,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 15,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 15,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 14,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1331454762 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1331625995 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1331626892 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1331626239 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
     

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

     
14,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 14,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 14,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 14,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     
               
N1323707994 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1484910056 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1384246299 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! N1384066905 فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون -اورجینال کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی مراقب قلبتان باشید کاهش فشار خون بالا
     

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

نویسنده / مترجم : آنا کلیبورن /دکتر علیرضا منجمی

مرقب قلبتان باشید

کتابی از موسسه ی ملی
قلب - ریه و خون امریکا
برای زنان

کتاب کاهش فشار خون بالا

     
14,000 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 13,100 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 3,200 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت! 5,800 تومان buy فشار خون، بیماری که قاتل خاموش نام گرفت!
     
     

  صفحه:

 
1 2  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code