چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟

نوشته شده در موضوع فشارخون در 25 اکتبر 2017

عنوان : بحث هفتگی: آیا فشار خون را درست اندازه می‌گیرید؟ کاربر :سبحانی

!آیا فشار خون را درست اندازه می‌گیرید؟

شما می‌توانید در اینجا، در مورد مطالب زیر نظرات و دانسته‌های خود را بفرمایید و یا اگر سوالی در این زمینه ها دارید مطرح کرده و پاسخ آن را بگیرید. ما هم سعی میکنیم در این بخش جواب این سوالات و سوالات دیگر را به صورت درست و علمی بیاوریم.

 • فشار خون چیست؟

 • آیا در افراد سالم لزومی برای اندازه‌گیری فشار خون است؟

 • شرایط قبل از اندازه‌گیری فشار خون چیست؟

 • اندازه‌گیری فشار خون باید در چه وضعیت بدنی انجام شود؟

 • نحوه اندازه‌گیری فشار خون چگونه است؟

 • آیا میزان فشار خون به صورت طبیعی تغییر می‌کند؟

عنوان : مغز عامل بالا بودن فشارخون است نه قلب کاربر :حسین خادم

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد مغز باعث بالا رفتن فشارخون می‌شود و برخلاف تصور رایج، قلب عامل این وضعیت نیست. به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، دانشمندان می‌گویند بالا رفتن فشار خون که می‌تواند به بروز حمله قلبی، سکته و آسیب کلیوی منجر شود، برخلاف تصورات پیشین یک بیماری التهابی عروق مغز است نه قلب.

این محققان در مطالعات خود پروتیینی را در مغز به نام `‪ `JAM-1‬کشف کردند که گلبولهای سفید خون را در خود حبس می‌کند که این امر به التهاب و مسدود شدن جریان خون و در نتیجه نرسیدن اکسیژن به مغز منجر می‌شود. این یافته‌ها می‌تواند به ابداع راههای جدیدی در درمان این بیماری منجر شود.

جولین پاتون از دانشگاه بریستول انگلیس گفت `ما امکان درمان بیمارانی را در دست بررسی داریم که به درمان متعارف ازدیاد فشار خون با داروهایی که التهاب عروق خونی را در مغز کاهش و جریان خون را به مغز افزایش می‌دهند پاسخ نمی‌دهند.`
چالش بعدی پی بردن به نوع التهاب عروق مغز است تا بتوان از آن در درمان بهره گرفت.

پروتیین ‪ JAM-1‬می‌تواند سرنخ‌های جدیدی در مورد نحوه برخورد با این بیماری دراختیار دانشمندان بگذارد. مطالعه جدید نشان می‌دهد ازدیاد فشار خون بر خلاف انتظار با جریان خون به مغز ارتباط دارد.

درمان متعارف ازدیاد فشار خون مصرف غذاهای کم چرب، کاهش مصرف نمک و ورزش است.

بیش از ‪ ۶۰۰‬میلیون تن در سراسر جهان مشکل ازدیاد فشار خون دارند.

عنوان : عوارض چشمی فشار خون کاربر :سمیه فارابی اصل

آیا مبتلا به فشارخون هستید؟ آیا می دانید که بالا بودن فشارخون علاوه بر عوارضی که در قلب، کلیه، مغز و سایر اندام ها ایجاد می کند می تواند روی چشمان شما نیز تأثیر بگذارد؟

بیماری فشارخون که بصورت فشار دیاستولی بالای 90 و یا فشار سیستولی بالای 140 میلی متر جیوه تعریف می شود باعث تغییرات گسترده و پیچیده ای در عروق بدن می شود. از آنجا که شبکیه تنها عضوی از بدن است که عروق آن بصورت مستقیم قابل مشاهده می باشد ممکن است قبل از آنکه عوارض فشارخون در سایر اعضای بدن پدیدار شود بتوان عوارض فشارخون را در رگ های شبکیه تشخیص داد. بنابراین اگر چشم پزشک فقط با معاینه چشم به شما گفت که احتمالاً مبتلا به فشارخون هستید تعجب نکنید.

فشارخون، بالا بخصوص بصورت مزمن باعث تنگ شدن تدریجی سرخرگ های شبکیه می شود که در مراحل اولیه ممکن است چندان قابل تشخیص نباشد، اما به تدریج با پیشرفت بیماری، تنگی سرخرگ ها شدیدتر می شود. (این تنگی شریان ها، در معاینه، با باریک شدن شدید شریان ها در مقایسه با وریدهای شبکیه مشخص می شود). در موارد پیشرفته تر علاوه بر تنگ شدن منتشر شریان ها ممکن است دیواره شریان در برخی نقاط بصورت موضعی دچار اسپاسیم شود و ظاهر نامنظمی پیدا کند. در مراحل بعدی خونریزی های کوچک در شبکیه اتفاق می افتد.

به علاوه ممکن است موادی از داخل عروق به داخل شبکیه نشست کند و بصورت لکه های سفید روی شبکیه دیده شود. در مواردی که فشارخون شدیداً بالا باشد ممکن است علاوه بر عوارض فوق ورم سر عصب بینایی اتفاق بیافتد. (فشارخون در این حد بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به سکته قلبی یا مغزی شود بنابراین فرد مبتلا باید به سرعت در بیمارستان بستری گردد.) البته لازم به ذکر است که این عوارض فشارخون هیچکدام تغییر محسوسی در بینایی فرد ایجاد نمی کنند به علاوه در صورت درمان مناسب فشارخون، این تغییرات به تدریج به حالت معمول بر می گردند و شبکیه ظاهر عادی پیدا می کند.

عنوان : من فشار خونم خوبه! کاربر :سبحانی

!لزوم کنترل فشار خون
فشار خون بالا عارضه ای است که تقریبا اکثر مردم دنیا را در سنین مختلف درگیر می کند و موجب بروز علائم و عوارض نامطلوب زیادی می شود ، از این جهت کنترل آن اهمیت قابل ملاحظه ای دارد. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا ظاهراً هیچ علامتی ندارند (قاتل خاموش)، به همین دلیل معاینات منظم بسیار مهم هستند.

بیماری فشار خون بالا قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا بی‌سروصدا و بدون علامت شخص مبتلا را به مرگ و پایان زندگی نزدیک می‌کند. قلب فرد مبتلا به پرفشاری خون به‌سختی فعالیت می‌کند و اگر پرفشاری خون در مراحل اولیه کنترل نشود، نه‌‌تنها فعالیت دستگاه قلب و عروق، بلکه تمام اعضای بدن دچار مشکل می‌شود. بیش از نیمی افراد بالای 55 سال به پرفشاری خون مبتلا هستند، این بیماری در زنان سیاهپوست به‌مراتب شایع‌تر و شدیدتر است. طبق آمارهای جهانی، از هر 5 مورد نارسایی قلبی در زنان، 3 مورد به‌دلیل کنترل نکردن پرفشاری خون ایجاد می‌شود. پرفشاری خون به کلیه‌ها آسیب می‌رساند و موجب نارسایی کلیوی، سکتة مغزی، حملة قلبی و بیماری‌های مرگ‌آفرین دیگری می‌شود.

– سخت شدن و آسیب دیدن شریان ها

– سکته قلبی یا نارسایی قلبی

– سکته مغزی

– نارسایی کلیه

– فشار یا تورم در چشمها که ممکن است منجر به کوری شود.

 • البته برای مبتلایان به فشار خون بالا راه نجات وجود دارد. با کنترل مرتب

عنوان : فشار خون پایین؟ کاربر :ناشناس

سلام
من اکثر اوقات فشار خونم پایین هستش
حداکثر 10 روی 7
علتش چیه ؟ایا زیاد پشت کامپیوتر نشستن تاثیری داره
درمانش چیه؟

عنوان : فشار خون پایین کاربر :سبحانی

با سلام

فشار خون 10 روی 7 برای افراد جوان طبیعی است و اگر علامت بیحالی و سرگیجه نداشته باشید مشکلی ندارید و اگر دارید توصیه می‌شود از نظر کم‌خونی و … بررسی شوید.

عنوان : نحوه اندازه‌گیری فشار خون کاربر :سبحانی

!نحوه اندازه‌گیری فشار خون
دستگاه فشار خون شامل ستون یا صفحه مدرج، بازوبند و تلمبه می‌باشد. باید ابتدا بازوبند در بازوی بیمار بسته شود، محل آن نیز بهتر است حدود 3-2 سانتیمتر بالاتر از چین آرنج باشد. سپس بازوبند را باید آنقدر باد کرد تا نبض بیمار قطع شود و 30 میلیمتر جیوه بالاتر از آن مقدار باد کردن را ادامه داد. میزان این فشار در اشخاص بالغ بین 200_ 150 میلیمتر جیوه می‌باشد. سپس گوشی را از قسمت زنگوله مانند آن (و نه از قسمت مسطح و پرده‌دار) روی نبض آرنج (در ناحیه جلوی چین آرنج قسمت داخل) قرار می‌دهیم و از فشار دادن آن خودداری می‌کنیم. پس از آن پیچ تلمبه را کمی باز می‌کنیم تا هوای داخل بازوبند بتدریج خالی شود (هر ثانیه 3 میلیمتر جیوه یا هر 3 ثانیه 10 میلیمتر جیوه) و با دقت به صدای شنیده شده از گوشی گوش می‌سپاریم جایی که صدای نبض بیمار شروع شده به عنوان فشار سیستولی در نظر گرفته می‌شود. سپس صدای نبض بیمار ادامه می‌یابد تا کاملاً قطع شود یا خیلی ضعیف شود.

لحظه‌ای که قطع صدای نبض رخ می‌دهد نیز فشار خون دیاستولی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال بازوبند را تا فشار 170 میلیمتر جیوه باد می‌کنیم. هنگام خالی کردن آن ، در فشار 120میلیمتر جیوه ضربان نبض را می‌شنویم و هنگامی که فشار به70 میلیمتر جیوه رسید، صداها کاملاً قطع می‌شود. اصطلاحاً بیان می‌کنیم که فشار خون بیمار 120 روی 70 میلیمتر جیوه یا 12روی 7 است . عدم رعایت مسائل تکنیکی و سالم نبودن دستگاه روی رقم اندازه‌گیری شده تاثیر می‌گذارد.

عنوان : !اهداف پیشگیری از فشار خون بالا کاربر :ناشناس

اهداف پیشگیری به سه مرحله تقسیم می شود :

مرحله اول : پیشگیری از ابتلا ست و روش انجام آن رفع انسداد به ابتلا و کاهش عوامل خطر زا می باشد.

مرحله دوم : پیشگیری از بروز پیامدهای ناتوان کننده بوده و روش آن براساس شناسایی بیماران بدون علامت یا دارای علائم بالینی و درمان آنهاست.

مرحله سوم : کاهش شدت بیماری و ناتوانی ، درمان و باز توانی بیماران است .

آیا می دانید که بالا بودن فشارخون علاوه بر عوارضی که در قلب، کلیه، مغز و سایر اندام ها ایجاد می کند می تواند روی چشمان شما نیز تأثیر بگذارد؟

عنوان : کاربرد طب سوزنی برای کاهش فشار خون کاربر :سبحانی

به گزارش محققین دانشگاه کالیفرنیا، طب سوزنی به عنوان یک مکمل عالی جهت درمان های پزشکی به خصوص درمان بیماری های سیستم قلب و عروق محسوب می شود. در یکی از تحقیقات اخیر این مرکز، سوزن های مخصوص طب سوزنی در قسمت جلویی پای موش هایی که به طور مصنوعی فشار خونشان بالا برده شده بود، فرو برده شد. این محل در قسمت جلویی پای موش ها معادل قسمت ساعد دست و بالای مچ انسان ها می باشد.

در این تحقیق، طب سوزنی به تنهایی برای کاهش فشار خون موش ها کافی نبود. محققین، جریان الکتریکی با فرکانس کم را از سوزن هغا گذراندند و بدین ترتیب تاثیر قابل توحهی در کاهش فشار خوت به وجود آمد. این تکنیک که به عنوان `طب سوزنی الکتریکی` مطرح است، می تواند برای درمان فشار خون های بالا موثر باشد.

هدف این تیم تحقیقاتی آن است که یک درمان استاندارد با طب سوزنی، برای همه مبتلایان به فشار خون و دیگر بیماریهای قلبی و عروقی معرفی کنند. این تیم در نظر دارد که تکنیک فوق را در بیماران مبتلا به فشار خون بالا نیز به کار برند. مکانیسم اثر این روش چنان است که سوزن هایی که در آنهاجریان الکتریکی وجود دارد و در قسمت های خاص بدن (در قسمت ساعد انسانها یا ساق پای موش) قرار می گیرد. موجب ترشح ترکیبات شیمیایی مشتق از تریاک، از مغز می گردند که واکنش های برانگیختگی (excitatory) در سیستم قلب و عروق را کاهس می دهندف که این موضوع باعث کاهش فعالیت قلب و اکسیژن مورد نیاز آن و در نتیجه کاهش فشار خون می شود.

عنوان : وضعیت مناسب برای اندازه‌گیری فشار خون کاربر :سبحانی

!شرایط قبل از اندازه‌گیری فشار خون
فشار خون باید در شرایط خاصی گرفته و بهتر است که بیمار تا نیم ساعت قبل از اندازه‌گیری فشار خون غذا و چای میل نکرده باشد. سیگار نکشیده باشد و اندازه گیری فشار خون در شرایط آرام و بدون استرس انجام گیرد . در ضمن لازم است بیمار قبل از اندازه‌گیری فشار خون فعالیت فیزیکی سنگینی انجام نداده باشد و باید قبل از اندازه‌گیری فشار خون ، حداقل به مدت 10_5 دقیقه در حالت راحت و ریلکس باشد.

 • درست‌ترین حالت برای اندازه‌گیری فشار خون حالت دراز کشیده است. و بعد حالت نشسته راحت. فردی که حداقل ده الی پانزده دقیقه در حالت دراز کشیده قرار گرفته و هیچ استرسی در این مدت به او وارد نشده باشد، اگر میزان فشار خون سیستولیک او بالاتر از 140 میلیمتر جیوه و فشار دیاستولیک بیش از 90 میلیمتر جیوه باشد (به زبان عام 14 روی 9)، مبتلا به پرفشاری خون است. در حالت طبیعی ، اگر فردی به‌سرعت از پله‌ها بالا و پایین رود، قطعاً فشار خونش افزایش پیدا می‌کند و این طبیعی است. (در شرایط خاصی که احتمال می‌دهیم بیمار فشار خون پایین داشته باشد ولی در حالت دراز کشیده فشار خون طبیعی است، یکبار دیگر فشار خون را در حالت ایستاده یا نشسته با پاهای آویزان اندازه می‌گیریم که اگر پایین باشد معلوم می‌شود.)
 • باید دست بیمار به نحوی قرار داده شود که هم سطح قلب او باشد.
 • بازوبند باید در بازوی بیمار به نحوی بسته شود که نه خیلی شل باشد و نه خیلی سفت.

عنوان : آیا میزان فشار خون به صورت طبیعی تغییر می‌کند؟ کاربر :سبحانی

!آیا میزان فشار خون به صورت طبیعی تغییر می‌کند؟
در طول روز ، میزان فشار خون هر شخصی تغییر می‌کند. صبحها میزان فشار خون بالاتر و شبها پایینتر است. در حالت طبیعی ، به هنگام نگرانی و استرس و فعالیت فیزیکی بالا می‌رود. برخی افراد هنگام ملاقات با پزشک مضطرب شده و میزان فشار خون آنها بالا می‌رود. تقریبا میزان فشار خون افراد در نخستین ملاقات با پزشک بالاتر از ملاقاتهای بعدی است. به همین علت پزشکان اندازره گیری فشار خون را در 3-2 نوبت جداگانه و یا به صورت 24 ساعته توصیه می‌کنند و بعد بطور موثق اعلام می‌کنند که فرد دچار فشار خون بالا است یا خیر.

اگر پزشک تشخیص دهد که فرد به علت اضطراب در کلینیک دچار فشار خون بالا می‌شود بهتر است که فرد به اندازه‌گیری فشار خون خود در منزل مبادرت کند. برخی از افراد نیز با اندازه‌گیری فشار خون در منزل بیشتر احساس آرامش می‌کنند ولی برخی افراد دیگر ، هنگامی که فشار خون خود را اندازه می‌گیرند، بیشتر دچار اضطراب می‌شوند که چنین عملی به این افراد توصیه نمی‌شود. فشارسنجهای دیجیتالی به آسانی می‌توانند در منزل مورد استفاده قرار گیرند ولی برخی از آنها کارایی خوبی ندارند.

عنوان : چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ کاربر :سبحانی

!چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
افزایش فشار خون نقش عمده ای در بروز بیماریهای عروق کرونر، سکته مغزی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیوی و مرگ ناشی از این بیماریها در پی دارد. تغییر رژیم غذایی نیز ممکن است بتواند جایگزین درمان دارویی شود و یا در صورت نیاز به درمان، باعث شود که درمان با داروهای کمتر و دوزهای پایین تری انجام شود.

رگهای خونی موسوم به سرخرگها ، خون را از قلب به اندام های گوناگون بدن می رساند. هر بار که قلب منقبض می شود ، خون را با فشار وارد سرخرگها می کند بنابراین فشار خون، حاصل مقاومت عروق در برابر ضربانهای قلب است. فشاری که در عروق خونی در پی ضربان قلب پدید می آید فشار خون ` سیستولیک` نام دارد و فشاری که به هنگام استراحت قلب یعنی بین دو ضربان پدیدار می شود فشار خون `دیاستولیک` است.

در بزرگسالان میزان طبیعی فشار خون `سیستولیک` 120 میلی لیتر جیوه و فشار خون ` دیاستولیک` 80 میلی لیتر جیوه است که اغلب 120 روی 80 خوانده می شود. فشار خون طبیعی در کودکان کمتر از ده سال 90 روی 60 و در بزرگسالان 120 روی 80 و در میانسالان 130 روی 85 میلی متر جیوه است. بنا به تعریب در صورتی که یک شخص بالغ فشار خون سیستولیک برابر یا بیشتر از 140 میلی لیتر جیوه یا فشار خون دیاستولیک برابر با 90 میلی متر جیوه داشته باشد ، به پرفشاری خون مبتلا است.

در 90 تا 94 درصد از بیماران علت مشخصی برای افزایش فشار خون یافت نمی شود و این افراد به عنوان مبتلایان به فشار خون اولیه شناخته می شوند. الگوی فامیلی در افزایش فشار خون اولیه شایع است و مطرح کننده اهمیت عوامل ژنتیک است. هر چند که عوامل چاقی، زندگی کم تحرک و مصرف نمک در افزایش فشار خون موثرند. در 5 درصد بیماران، علت ثانویه ای برای افزایش فشار خون وجود دارد . در این اشخاص بررسی های بالینی ضروری است. شایعترین علل افزایش فشار خون ثانویه، بیماری کلیوی و تیروئیدی، تومورهای مغزی و حاملگی به شمار می روند.

 1. کاهش انرژی دریافتی برای رسیدن به وزن مطلوب و نگهداری آن.
 2. کاهش مصرف نمک به چهار تا شش گرم در روز.
 3. استفاده از کربوهیدراتهای کمپلکس به جای غذاهایی که دارای روغنهای اشباع و کلسترول بالا هستند.
 4. افزایش نسبی در پتاسیم دریافتی با استفاده متعادل از میوه های تازه و سبزی.
 5. مصرف کلسیم کافی روزانه.
 6. فعالیت فیزیکی منظم مانند پیاده روی سریع 20 تا 40 دقیقه در روز، سه تا پنج بار در هفته.
 7. ترک سیگار.

عنوان : ارتباط فشار خون با ایست قلبی کاربر :حسین خادم

با سلام و عرض حسته نباشید

در زمینه ارتباط فشار خون بالا و پایین و ایست قلبی
و اینکه واقعا مرز خطر در افزایش یا کاهش فشار خون کجاهاست لطفا بیشتر توضیح دهید؟
با تشکر

Article source: http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87+%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1+%D8%AE%D9%88%D9%86+%D8%B1%D8%A7+%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84+%DA%A9%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%9F&SSOReturnPage=Check

نتایج جستجو فشار خون
        
N1484418982 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1417722480 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1417765965 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1391918781 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
   

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان

تصویری -با کیفیت عالی و به زبان فارسی

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

+مقایسه طب سنتی با طب امروزی

   
13,900 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟9,500 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟9,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟8,700 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1356519576 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1355976865 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1352718936 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1487246534 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
آموزش حرفه ای شنا/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
   

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده
 

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

   
4,900 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟14,400 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟12,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟12,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1443342877 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1352698240 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1333052538 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1470863227 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-551 آموزش حرفه ای شنا/اورجینال مجموعه موسیقی کلاسیک گردنبند سنگ کوارتز آبی H149
   

کاملترین مجموعه موجود در بازار

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

بیش از 100 ساعت موسیقی کلاسیک از نوابغ دنیای موسیقی
2DVD
اورجینال

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

   
23,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟3,500 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟14,500 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟42,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1470863133 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1470862926 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1470862751 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1496055327 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
گردنبندسنگ کوارتز آبی H148 گردنبندسنگ کوارتز آبی H147 گردنبند سنگ کوارتز آبی H146 انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277
   

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبنداستیل طلایی سنگ کوارتز آبی

انگشتر استیل طلایی سنگ دلربا سایز17.رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

   
42,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟42,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟42,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟22,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1486138152 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1486105480 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1496918856 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1461699695 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
نمک دریاچه ارومیه دانستنیهای دوران بارداری-551 گردنبند تمشک گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
   

نمک خالص دریاچه ارومیه

شماره مجوز :155/25487

این گردنبنداز جنس گارنت بوده و ساخت کشور هند می باشد

گردنبندزیبایی از 7 سنگ سودالیت. عقیق .فیروزه . چشم ببر. امیتست ..

   
15,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟1,200 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟25,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟12,900 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1461698532 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1354102036 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1437360643 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1362930855 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش) دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
   

سنگی موثر برای فشار خون بالاو تپش قلب است

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان
 

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 100 کتاب در زمینه هماتولوژی

اندام متناسب ، بدنی سالم ، روحیه ای شاداب با ایربیک

   
5,900 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟13,900 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟36,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟9,900 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1356468929 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1396228355 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1396219357 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1389014153 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال ست مغناطیسی دستبند و گردنبند ست مغناطیسی دستبند و گردنبند تسبیح دلربا
   

اورجینال
شماره مجوز: 155/13066

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

تسبیح دلربا 33 دانه درشت کد 10074

   
8,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟30,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟30,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟30,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1389013519 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1319208311 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1308426929 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1316675599 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
تسبیح دلربا سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان) طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
   

تسبیح دلربا 101 دانه کد 10077

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

تجهیزات مورد استفاده در فیزیوتراپی بسیار متنوع و متعدد است

   
32,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟15,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟15,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟14,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1331454762 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1331625995 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1331626892 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1331626239 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

   
14,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟14,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟14,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟14,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   
        
N1323707994 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1484910056 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1384246299 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟ N1384066905 چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون -اورجینال کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی مراقب قلبتان باشید کاهش فشار خون بالا
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

نویسنده / مترجم : آنا کلیبورن /دکتر علیرضا منجمی

مرقب قلبتان باشید

کتابی از موسسه ی ملی
قلب - ریه و خون امریکا
برای زنان

کتاب کاهش فشار خون بالا

   
14,000 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟13,100 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟3,200 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟5,800 تومان buy چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
   
   

  صفحه:

 
1 2 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code