عوارض فشار خون بالا | اینفوسلامت

نوشته شده در موضوع فشارخون در 17 مارس 2018

فشار خون بالا (هایپرتنشن) می تواند سال ها به بدن شما آسیب بزند قبل از آن که علائم آن ظهور یابند. در صورتی که فشار خون بالا را کنترل نکنید ، شما ممکن است با ناتوانی، کیفیت پایین زندگی و حتی حمله قلبی مرگبار روبرو شوید. حدود نیمی از افرادی که فشار خون بالا داشته اند و اقدام به درمان آن نکرده  اند به دلیل بیماری قلبی مرتبط با جریان خون ضعیف و یک سوم آنان بر اثر سکته جانشان را از دست می دهند.

درمان و شیوه زندگی می تواند به کنترل فشار خون بالا برای کاهش خطر ابتلا به عوارض تهدید کننده زندگی کمک کند. در اینجا نگاهی به عوارض فشار خون بالا در صورتی که به طور موثر کنترل نشود می اندازیم.


آسیب به شریان ها

 رگ های سالم انعطاف پذیر و محکم هستند. پوشش داخلی آن ها هموار است تا خون بتواند آزادانه حرکت کند و مواد مغذی و اکسیژن را به ارگان های حیاتی بدن برساند.

فشار خون بالا، افزایش فشاری است که خون جاری به رگ ها وارد می کند. در نتیجه شما ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

شریان های آسیب دیده و تنگ شده

فشار خون بالا می تواند  به پوشش داخلی سلول های داخل شریان ها آسیب برساند. هنگامی که چربی ها از مواد غذایی شما وارد جریان خون شما می شوند، می توانند در شریان های آسیب دیده جمع شوند. در نهایت، دیواره های شراین شما کمتر انعطاف پذیر می شود، جریان خون را در بدن شما محدود می کند.


آنوریسم

در طول زمان، فشار ثابت خون در حال حرکت از طریق یک شریان ضعیف می تواند یک بخش از دیوار آن را بزرگ کند و یک براق (آنوریسم) ایجاد کند. Aneurysm به طور بالقوه می تواند باعث پارگی و خونریزی داخلی شود. آنوریسم ممکن است در هر شریان در بدن شما شکل بگیرد، اما معمولا آنها در بزرگترین شریان های بدن شما رایج هستند.

فشار خون بالا و آسیب به قلب

قلب شما خون را به سراسر بدن شما پمپاژ می کند. فشار خون کنترل نشده می تواند از چند طریق به قلب شما آسیب  برساند:

بیماری عروق کرونر

 بیماری عروق کرونر بر روی شریان هایی که خون را به عضلات قلب می رسانند، تاثیر می گذارد. شریان های محدود شده توسط بیماری عروق کرونر اجازه نمی دهند خون به صورت آزاد از طریق شریان ها جریان یابد. هنگامی که خون آزادانه به سمت قلب شما حرکت نمی کند، شما درد قفسه سینه، حمله قلبی یا ضربان قلب نامنظم  (آریتمی ها ) را تجربه می کنید.

بطن چپ بزرگ قلب

 فشار خون بالا قلب شما را به فعالیت بیش از حد،  به منظور پمپاژ خون به بقیه بدن وادار می کند. این باعث می شود بطن چپ بزرگ تر شود. این تغییرات توانایی بطن چپ را برای پمپ خون به بدن محدود می کند. این وضعیت خطر ابتلا به حمله قلبی، نارسایی قلبی و ایست ناگهانی قلب را افزایش می دهد.


نارسایی قلبی

با گذشت زمان فشار بر قلب شما که ناشی از فشار خون بالا است می تواند عضله قلب شما را تضعیف کند و باعث شود کارآیی کمتری داشته باشد.

آسیب به مغز 

درست مثل قلب شما، مغز شما برای کار درست و زنده ماندن بستگی به یک منبع تغذیه خون دارد. اما فشار خون بالا می تواند چندین مشکل را شامل شود:

حمله ایسکمیک گذرا 

یک حمله ایسکمیک گذرا یک اختلال کوتاه مدت و موقت در تامین خون شما در مغز است. این اغلب ناشی از آترواسکلروز یا لخته شدن خون است که هر دو می توانند از فشار خون بالا ایجاد شوند. حمله ایسکمیک گذرا اغلب یک هشدار است که شما در معرض خطر سکته کامل قرار گرفته اید.

سکته مغزی 

سکته مغزی زمانی رخ می دهد هنگامی که بخشی از مغز شما از اکسیژن و مواد مغذی محروم می شود، و این باعث مرگ سلول های مغز می شود. فشار خون بالای کنترل نشده می تواند منجر به سکته مغزی شود و باعث آسیب و تضعیف رگ های خونی مغزی شما شود، همچنین باعث می شود که که آنها تنگ و پاره شوند و یا نشت کنند. فشار خون بالا همچنین می تواند باعث ایجاد لخته های خون در شریان هایی که به مغز شما ختم می شوند شود که موجب مسدود شدن جریان خون و باعث سکته مغزی بالقوه شود.

جنون

Dementia یک بیماری مغزی است که منجر به مشکلات تفکر، صحبت، استدلال، حافظه، بینایی و حرکت می شود. تعدادی دلیل برای  زوال عقل وجود دارد. یک علت، دمانس عروقی است که می تواند باعث تنگ شدن و انسداد شریان هایی که خون را به مغز می رسانند، شود. همچنین می تواند منجر به سکته های ناشی از قطع جریان خون به مغز شود. در هر دو مورد، فشار خون بالا ممکن است مقصر باشد.

اختلال شناختی خفیف

 اختلال شناختی خفیف یک مرحله گذار بین تغییرات در درک و حافظه است که با پیری و مشکلات جدی ناشی از بیماری آلزایمر همراه است. مانند جنون، می تواند به جریان خون مسدود شده به مغز هنگامی که فشار خون بالا به رگ ها آسیب می زند، منجر شود.


فشار خون بالا و آسیب به کلیه ها

کلیه های شما مایع اضافی و سموم را از خون شما  تصفیه می کند و این فرایندی است که به رگ های خونی سالم وابسته است. فشار خون بالا می تواند به هر دو عروق خونی شما که به کلیه شما منتهی می شود آسیب برساند و باعث ایجاد انواع بیماری کلیوی (نفروپاتی) می شود. داشتن دیابت علاوه بر فشار خون بالا می تواند آسیب را بدتر کند.

نارسایی کلیه

فشار خون بالا یکی از شایع ترین علل نارسایی کلیه است. این به این دلیل است که می تواند به شریان های بزرگ که منتهی به کلیه ها و رگ های خونی کوچک (گلومرولی) درون کلیه ها می شود آسیب برساند. خسارت وارده به آن باعث می شود که کلیه های شما به طور موثر نمی توانند سموم خود را از خون شما تصفیه کنند. در نتیجه سطح خطرناک مایعات و سموم می تواند انباشته شود. در نهایت شما ممکن است نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه داشته باشید.


آنوریسم عروق کلیوی

آنوریسم یک ورم روی دیوار یک رگ خونی است. هنگامی که در یک شریان منتهی به کلیه اتفاق می افتد، آنوریسم شریان کلیه (کلیوی) نامیده می شود. یکی از علل بالقوه، آترواسکلروز، ضعف و آسیب دیواره شريان است. با گذشت زمان، فشار خون بالا در یک شريان تضعيف شده ممکن است سبب انبساط یک قسمت و ایجاد ورم شود. آنوریسم می تواند باعث پارگی و خونریزی داخلی تهدید کننده زندگی شود.

فشار خون بالا و آسیب به چشم ها

رگ های نازکی خون را به چشم ها می رسانند. مانند دیگر رگ ها، آن ها هم می توانند توسط فشار خون بالا آسیب ببینند.

آسیب رگ های خونی چشم (رتینوپاتی)

فشار خون بالا می تواند به عروق خونی که خون شما را به شبکیه می رساند،  آسیب برساند، این وضعیت می تواند منجر به خونریزی چشم، تاری دید و از بین رفتن کامل بینایی شود. اگر شما همچنین دیابت و فشار خون بالا را دارید، شما در معرض خطر بیشتری هستید.


آب زیر شبکیه

در این حالت، مایعی در زیر شبکیه شما ایجاد می شود، زیرا یک رگ خون خونی سوراخ در لایه رگ های خونی واقع در زیر شبکیه وجود دارد. این مساله می تواند در بعضی موارد باعث ایجاد زخم هایی شود که عملکرد چشم را مختل می کند.

آسیب عصبی به چشم

این وضعیتی است که جریان خون مسدود شده  به عصب بینایی را صدمه می زند. این می تواند سلول های عصبی را در چشمان شما بکشد، که ممکن است باعث ایجاد خونریزی در چشم یا از دست دادن بینایی شما شود.

اختلال عملکرد جنسی

اگر چه اختلال نعوظ به طور فزاینده ای در مردان به سن 50 سالگی افزایش می یابد، اما اگر فشار خون بالا نیز داشته باشند، احتمال بیشتری برای وقوع این مساله وجود دارد. با گذشت زمان، فشار خون بالا باعث آسیب رسیدن به رگ های خونی شما می شود و باعث می شود که شریان ها سخت و تنگ شوند (آترواسکلروز) و  جریان خون محدود شود. این به این معنی است که خون کمتر قادر است به آلت تناسلی شما جریان یابد. برای بعضی از مردان، جریان خون کاهش یافته، باعث دشواری دستیابی و حفظ نعوظ می شود که اغلب به عنوان اختلال عملکرد نعوظ شناخته می شود. این مشکل نسبتا معمول است، به ویژه در میان مردانی که فشار خون بالا را درمان نمی کنند.

زنان ممکن است اختلال عملکرد جنسی را به عنوان یک عارضه جانبی از فشار خون بالا نیز داشته باشند. فشار خون بالا می تواند جریان خون را به واژن شما کاهش دهد. برای بعضی از زنان، این باعث می شود که میل جنسی یا تحریک جنسی، خشکی واژن، یا مشکل ارگاسم به دست آید.


از دست دادن استخوان

فشار خون بالا می تواند مقدار کلسیم موجود در ادرار را افزایش دهد. از بین بردن بیش از حد کلسیم ممکن است منجر به از دست رفتن تراکم استخوان (پوکی استخوان) شود که به نوبه خود منجر به شکستگی استخوان می شود. این خطر به ویژه در زنان مسن افزایش می یابد.

مشکل خواب؛ آپنه انسدادی خواب

در حال حاضر گمان می شود که فشار خون بالا به خودی خود ممکن است باعث آپنه خواب شود. همچنین کمبود خواب در نتیجه آپنه خواب می تواند فشار خون شما را افزایش دهد.


موارد اضطراری فشار خون بالا

فشار خون بالا معمولا یک بیماری مزمن است که به تدریج سبب آسیب در طول سال ها می شود. اما گاهی اوقات فشار خون به سرعت و به شدت افزایش می یابد که به یک اورژانس پزشکی و درمان فوری  معمولا همراه با بستری شدن نیار دارد.

در این حالت، فشار خون بالا می تواند باعث:

 • از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، تمرکز مشکل، تحریک پذیری یا از دست دادن هشیاری
 • سکته مغزی
 • آسیب جدی به شریان اصلی بدن شما ( آئورت)
 • درد قفسه سینه
 • حمله قلبی
 • به طور ناگهانی پمپاژ قلب دچار اختلال شود.
 • از دست دادن ناگهانی عملکرد کلیه
 • عوارض در زنان باردار

همان گونه که گفته شد فشار خون بالا از جمله بیماری های بسیار خطرناک است لذا افرادی که دچار فشار خون بالا هستند می بایستی اقدامات لازم را برای کاهش فشار خون و درمان فشار خون بالای خود انجام دهند تا بتوانند آن را در  سطح فشار خون نرمال حفظ کنند.

 

منبع: mayoclinic.org


بعدی


قبلی

Article source: https://www.infosalamat.com/blog/high-blood-pressure

نتایج جستجو فشار خون
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
   

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان

تصویری -با کیفیت عالی و به زبان فارسی

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

+مقایسه طب سنتی با طب امروزی

   
13,900 تومان خرید دانستنیهای فشار خون /اورجینال9,500 تومان خرید مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال9,000 تومان خرید آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال8,700 تومان خرید تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
آموزش حرفه ای شنا/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
   

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده
 

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

   
4,900 تومان خرید آموزش حرفه ای شنا/اورجینال14,400 تومان خرید تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال12,000 تومان خرید تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال12,000 تومان خرید آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-551 آموزش حرفه ای شنا/اورجینال مجموعه موسیقی کلاسیک گردنبند سنگ کوارتز آبی H149
   

کاملترین مجموعه موجود در بازار

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

بیش از 100 ساعت موسیقی کلاسیک از نوابغ دنیای موسیقی
2DVD
اورجینال

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

   
23,000 تومان خرید مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-5513,500 تومان خرید آموزش حرفه ای شنا/اورجینال14,500 تومان خرید مجموعه موسیقی کلاسیک42,000 تومان خرید گردنبند سنگ کوارتز آبی H149
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
گردنبندسنگ کوارتز آبی H148 گردنبندسنگ کوارتز آبی H147 گردنبند سنگ کوارتز آبی H146 انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277
   

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبنداستیل طلایی سنگ کوارتز آبی

انگشتر استیل طلایی سنگ دلربا سایز17.رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

   
42,000 تومان خرید گردنبندسنگ کوارتز آبی H14842,000 تومان خرید گردنبندسنگ کوارتز آبی H14742,000 تومان خرید گردنبند سنگ کوارتز آبی H14622,000 تومان خرید انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
نمک دریاچه ارومیه دانستنیهای دوران بارداری-551 گردنبند تمشک گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
   

نمک خالص دریاچه ارومیه

شماره مجوز :155/25487

این گردنبنداز جنس گارنت بوده و ساخت کشور هند می باشد

گردنبندزیبایی از 7 سنگ سودالیت. عقیق .فیروزه . چشم ببر. امیتست ..

   
15,000 تومان خرید نمک دریاچه ارومیه1,200 تومان خرید دانستنیهای دوران بارداری-55125,000 تومان خرید گردنبند تمشک12,900 تومان خرید گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش) دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
   

سنگی موثر برای فشار خون بالاو تپش قلب است

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان
 

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 100 کتاب در زمینه هماتولوژی

اندام متناسب ، بدنی سالم ، روحیه ای شاداب با ایربیک

   
5,900 تومان خرید گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش)13,900 تومان خرید دانستنیهای فشار خون /اورجینال36,000 تومان خرید مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی9,900 تومان خرید آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال ست مغناطیسی دستبند و گردنبند ست مغناطیسی دستبند و گردنبند تسبیح دلربا
   

اورجینال
شماره مجوز: 155/13066

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

تسبیح دلربا 33 دانه درشت کد 10074

   
8,000 تومان خرید آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال30,000 تومان خرید ست مغناطیسی دستبند و گردنبند30,000 تومان خرید ست مغناطیسی دستبند و گردنبند30,000 تومان خرید تسبیح دلربا
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
تسبیح دلربا سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان) طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
   

تسبیح دلربا 101 دانه کد 10077

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

تجهیزات مورد استفاده در فیزیوتراپی بسیار متنوع و متعدد است

   
32,000 تومان خرید تسبیح دلربا15,000 تومان خرید سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها15,000 تومان خرید برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان)14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

   
14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون -اورجینال کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی مراقب قلبتان باشید کاهش فشار خون بالا
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

نویسنده / مترجم : آنا کلیبورن /دکتر علیرضا منجمی

مرقب قلبتان باشید

کتابی از موسسه ی ملی
قلب - ریه و خون امریکا
برای زنان

کتاب کاهش فشار خون بالا

   
14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون  -اورجینال13,100 تومان خرید کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی3,200 تومان خرید مراقب قلبتان باشید5,800 تومان خرید کاهش فشار خون بالا
   
   

  صفحه:

 
1 2 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code