اثرات فشار خون بالا: از مشکلات تمرکز تا کاهش میل جنسی …

نوشته شده در موضوع فشارخون در 25 ژوئن 2018

فشار خون چیست؟ فشار خون بالا یا هایپرتنشن، زمانی اتفاق می افتد که خون در شریان های شما با فشار بیشتر از نرمال حرکت می کند.

زمانی که فشار خون شما بالاست، به مرور زمان می تواند به دیواره های رگ های خونی آسیب برساند که این می تواند منجر به عوارض خطرناک و حتی در صورت عدم درمان فشار خون بالا منجر به مرگ شود.

فشار خون توسط فشار سیستولیک و دیاستولیک اندازه گیری می شود. فشار خون سیستولیک به فشاری اشاره دارد در هنگامی که قلب می زند و دیاستولیک به فشاری که زمانی که قلب بین ضربان ها استراحت می کند اشاره دارد.

برای یک فرد بالغ، زمانی فشار خون نرمال در نظر گرفته می شود که کمتر از 120/80 میلی متر جیوه باشد.

فشار خون بالا تا زمان بروز عوارض هیچ گونه نشانه ای ندارد و به همین دلیل قاتل خاموش نام گرفته است و شما باید همواره فشار خون خود را چک کنید و اعداد مربوط به فشار خون خود را بدانید.


اثرات فشار خون بالا

سیستم گردش خون

آسیب ایجاد شده توسط فشار خون بالا از مقدار کم شروع می شود و سپس گسترش می یابد. هرچه زمان تا تشخیص فشار خون بالا طولانی تر شود و کنترل نشده باقی بماند، ریسک های شما جدی تر خواهند شد.

رگ ها و شریان های اصلی شما خون را به سراسر بدن منتقل می کنند و آن را به ارگان ها و بافت های حیاتی می رسانند.

آسیب از پارگی های کوچک شروع می شود. هرچه این پارگی ها شروع به فرم گرفتن بکنند، چربی خون به ویژه کلسترول بدی که در خون جریان دارد به این پارگی ها می چسبد. هرچه این کلسترول ها بیشتر به روی دیواره تجمع کنند، محل عبور خون از رگ ها باریک می شود و خون کمتری می تواند از رگ ها عبور کند.

زمانی که میزان خون مناسب نمی تواند از رگ ها عبور کند به بافت و ارگانی که خون باید به آن برسد آسیب می رسد. در قلب این می تواند به صورت درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم و حمله قلبی ظهور کند.

قلب همچنین با وجود فشار خون بالا و رگ های مسدود شده، باید سخت تر کار کند. درنهایت این کار اضافی قلب می تواند منجر به بزرگ تر شدن بطن چپ شود که قسمتی است که خون را به سراسر بدن می فرستد. این می تواند شما را در معرض خطر بیشتری از حمله قلبی و یا سکته قلبی قرار دهد.


نارسایی قلبی زمانی است که قلب شما از فشارخون بالا و حمله قلبی در گذشته، ضعیف شده و آسیب دیده  است که این باعث می شود که قلب نتواند به صورت موثر خون را به سراسر بدن پمپاژ کند.

از نشانه های نارسایی قلبی عبارتند از:

 • تنگی نفس

 • مشکلات در نفس کشیدن

 • تعریق در پا، زانو ها و شکم

 • خستگی

فشار خون بالا همچنین می تواند ایجاد تورم در یک شریان آسیب دیده شود، که به این آنوریسم می گویند. این تورم می تواند بزرگ و بزرگ تر شود و زمانی پیدا می شود که با فشار دادن یک ناحیه دیگر از بدن باعث درد شود.

یک آنوریسم پاره شده می تواند کشنده باشد در صورتی که در یک شریان اصلی باشد و این می تواند در هر کجای بدن رخ دهد.


سیستم عصبی

فشار خون بالا می تواند در زوال عقل و اختلالات شناختی به مرور زمان نقش بازی کند. کاهش جریان خون رسیده به مغز می تواند مشکلات حافظه و فکر کردن را ایجاد کند. ممکن است شما مشکل در به حافظه سپردن، فهمیدن چیز های مختلف پیدا کنید و یا در طول یک مکالمه تمرکز خود را از دست بدهید.

همان آسیبی که فشار خون بالا می تواند به رگ ها و شریان های قلب وارد کند، می تواند در مغز نیز رخ دهد.

زمانی که یک انسداد بزرگتر خونی در مغز رخ می دهد، سکته نامیده می شود. اگر قسمت هایی از مغز نتوانند خون دریافت کنند، سلول ها شروع به مردن می کنند. نرخ بقا و احتمال آسیب دائمی به مغز به شدت سکته و میزان سرعت شما در درمان آن بستگی دارد.

رگ های خونی در چشم نیز به همین صورت می توانند آسیب ببینند. اگر آن ها خونریزی کنند ممکن است مشکلات در بینایی مانند تاری دید و یا نابینایی ایجاد شود.


سیستم استخوان بندی بدن

فشار خون بالا می تواند باعث از دست دادن استخوان مانند پوکی استخوان با توجه به افزایش میزان کلسیمی که بدن شما زمان ادرار از دست می دهد، بشود. معمولا زنانی که یائسه شده اند در خطر بیشتری قرار دارند.


دستگاه تنفسی

مانند قلب و مغز، شریان ها در ریه ها می توانند مسدود شوند و آسیب ببینند. زمانی که شریانی که خون را به ریه ها می برد مسدود شود، آمبولی ریه نامیده می شود. این یک وضعیت جدی است و نیاز به رسیدگی پزشکی سریع دارد. آنوریسم در ریه نیز می تواند رخ دهد.

آپنه خواب یک اختلال خواب است که می تواند باعث خروپف بلند و مشکل در تنفس در طول خواب شب شود. افراد مبتلا به آپنه خواب معمولا زمانی که صبح از خواب بلند می شوند احساس این که استراحت کرده اند نمی کنند.

محققان این شرایط را به فشارخون بالا مرتبط دانسته اند، چرا که افرادی که با آپنه خواب شناسایی شده اند، دارای فشار خون بالا نیز بوده اند.


سیستم تولید مثل

اندام های جنسی شما جریان خون اضافی را در طول برانگیختگی استفاده می کنند. زمانی که فشار خون بالا باعث انسداد رگ های خونی در اندام تناسلی زنان و مردان می شود، اختلال در عملکرد جنسی ممکن است رخ دهد.

مردان ممکن است زمان دشواری را برای ایجاد و نگه داشتن حالت نعوظ سپری کنند و زنان نیز ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • کاهش برانگیختگی جنسی

 • خشکی واژن

 • مشکل در رسیدن به ارگاسم


سیستم دفع ادرار

کلیه های شما کمک می کنند تا خون زائد خارج شود، حجم خون و فشار آن تنظیم شود و موارد زائد خون فیلتر شوند. برای انجام این کار به صورت مطلوب، آن ها نیاز به رگ های خونی سالم دارند.

فشار خون بالا یکی از اصلی ترین دلایل نارسایی کلیوی است. افراد دارای نارسایی کلیوی دیگر قادر به خارج کردن مواد زائد از بدن نیستند و یا باید دیالیز شوند و یا پیوند کلیه انجام دهند.

فشار خون بالا می تواند به صورت آرام و در مدت زمان طولانی بدون هیچ گونه علائمی به بدن آسیب برساند. به همین دلیل است که مهم است که عادت های سالم را مانند ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی سالم که دارای قند، نمک و چربی های ناسالم است، را باید تمرین کنید.

شما باید فشار خون خود را چک کنید و اعداد مربوط به آن را بدانید.  فشار خون بالا می تواند به خوبی کنترل شود و آگاهی داشتن از فشار خون بالا می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا آن را بهتر کنترل و مدیریت کنید.

منبع: healthline


بعدی


قبلی

Article source: https://www.infosalamat.com/blog/high-blood-pressure-hypertension-effect-on-body

نتایج جستجو فشار خون
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
   

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان

تصویری -با کیفیت عالی و به زبان فارسی

آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال

+مقایسه طب سنتی با طب امروزی

   
13,900 تومان خرید دانستنیهای فشار خون /اورجینال9,500 تومان خرید مجموعه ایروبیک کودکان به صورت اورجینال9,000 تومان خرید آموزش قدم به قدم تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال8,700 تومان خرید تغذیه در اسلام از زبان (دکتر روازاده) اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
آموزش حرفه ای شنا/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
   

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده

سخنرانی استاد حکیم دکتر روازاده
 

آموزش پرورش اندام و بدنسازی کلیه حرکات و تمرین ها

   
4,900 تومان خرید آموزش حرفه ای شنا/اورجینال14,400 تومان خرید تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال12,000 تومان خرید تغذیه در اسلام از زبان دکتر روازاده/اورجینال12,000 تومان خرید آموزش کامل تمرینات پرورش اندام و بدنسازی/اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-551 آموزش حرفه ای شنا/اورجینال مجموعه موسیقی کلاسیک گردنبند سنگ کوارتز آبی H149
   

کاملترین مجموعه موجود در بازار

آموزش شنای پروانه
شنای قورباغه
شنای کرال پشت
شنای آزادو...

بیش از 100 ساعت موسیقی کلاسیک از نوابغ دنیای موسیقی
2DVD
اورجینال

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

   
23,000 تومان خرید مجموعه ای کامل از دانستنیهای دوران بارداری به همراه مجموعه آموزشی کودکیار(اورجینال)-5513,500 تومان خرید آموزش حرفه ای شنا/اورجینال14,500 تومان خرید مجموعه موسیقی کلاسیک42,000 تومان خرید گردنبند سنگ کوارتز آبی H149
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
گردنبندسنگ کوارتز آبی H148 گردنبندسنگ کوارتز آبی H147 گردنبند سنگ کوارتز آبی H146 انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277
   

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبند استیل طلایی سنگ کوارتز آبی

گردنبنداستیل طلایی سنگ کوارتز آبی

انگشتر استیل طلایی سنگ دلربا سایز17.رنگ ثابت طرح طلا ضدحساسیت

   
42,000 تومان خرید گردنبندسنگ کوارتز آبی H14842,000 تومان خرید گردنبندسنگ کوارتز آبی H14742,000 تومان خرید گردنبند سنگ کوارتز آبی H14622,000 تومان خرید انگشتر استیل سنگ دلربا17 H277
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
نمک دریاچه ارومیه دانستنیهای دوران بارداری-551 گردنبند تمشک گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
   

نمک خالص دریاچه ارومیه

شماره مجوز :155/25487

این گردنبنداز جنس گارنت بوده و ساخت کشور هند می باشد

گردنبندزیبایی از 7 سنگ سودالیت. عقیق .فیروزه . چشم ببر. امیتست ..

   
15,000 تومان خرید نمک دریاچه ارومیه1,200 تومان خرید دانستنیهای دوران بارداری-55125,000 تومان خرید گردنبند تمشک12,900 تومان خرید گردنبند رشته ای 7 سنگ معدنی
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش) دانستنیهای فشار خون /اورجینال مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
   

سنگی موثر برای فشار خون بالاو تپش قلب است

دانستنیهای فشار خون و روشهای نوین درمان
 

آرشیوی بی‌نظیر شامل بیش از 100 کتاب در زمینه هماتولوژی

اندام متناسب ، بدنی سالم ، روحیه ای شاداب با ایربیک

   
5,900 تومان خرید گردنبند سنگ معدنی سودالیت (شفا بخش)13,900 تومان خرید دانستنیهای فشار خون /اورجینال36,000 تومان خرید مجموعه بیست و هفتم کتاب‌های پزشکی؛ هماتولوژی9,900 تومان خرید آموزش ایروبیک بانوان / اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال ست مغناطیسی دستبند و گردنبند ست مغناطیسی دستبند و گردنبند تسبیح دلربا
   

اورجینال
شماره مجوز: 155/13066

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

ست مغناطیسی دستبند و گردنبند

تسبیح دلربا 33 دانه درشت کد 10074

   
8,000 تومان خرید آموزش ورزش یوگا و مدیتیشن yoga اورجینال30,000 تومان خرید ست مغناطیسی دستبند و گردنبند30,000 تومان خرید ست مغناطیسی دستبند و گردنبند30,000 تومان خرید تسبیح دلربا
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
تسبیح دلربا سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان) طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
   

تسبیح دلربا 101 دانه کد 10077

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

مولفه اطلاعات انرژی نوسانات فنی را ساماندهی کرده پتانسیل منفی آنرا زدوده و...

تجهیزات مورد استفاده در فیزیوتراپی بسیار متنوع و متعدد است

   
32,000 تومان خرید تسبیح دلربا15,000 تومان خرید سیفر کال Safer Call برچسب اشعه گیر موبایل گوشیها15,000 تومان خرید برچسب اشعه گیر ضد اشعه موبایل سیفر کال Safer Call (ساخت آلمان)14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید تجهیزات ورزشی و فیزیوتراپی الکترونیکی
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

   
14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید روغن زیتون -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید بیسکویت و ویفر با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید نوشابه های غیر الکلی و انرژی زا با قند مایع خرما -اورجینال14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه با جایگرینی قند مایع خرما به جای شکر -اورجینال
   
   
        
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
   
طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون -اورجینال کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی مراقب قلبتان باشید کاهش فشار خون بالا
   

آخرین وکاملترین ورژن طرح توجیهی تائید شده و قابل اجرا در سراسر کشور با وام بانکی

نویسنده / مترجم : آنا کلیبورن /دکتر علیرضا منجمی

مرقب قلبتان باشید

کتابی از موسسه ی ملی
قلب - ریه و خون امریکا
برای زنان

کتاب کاهش فشار خون بالا

   
14,000 تومان خرید طرح توجیهی تولید روغن تصفیه شده و چای برگ درخت زیتون  -اورجینال13,100 تومان خرید کتاب دانستی هایی درباره بدن انسان – قلب و گردش خون - همراه با دی وی دی3,200 تومان خرید مراقب قلبتان باشید5,800 تومان خرید کاهش فشار خون بالا
   
   

  صفحه:

 
1 2 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code